Slováci obžalovali Maďarku, která před lety nahlásila napadení

Bratislava - Slovenská prokuratura obžalovala bývalou studentku Hedvigu Žákovou Malinovou za to, že si v roce 2006 prý vymyslela napadení neznámými útočníky kvůli svému maďarskému původu. O podání obžaloby informoval portál Pravda.sk s odvoláním na vyjádření prokuratury. Případ zkomplikoval vztahy mezi zástupci početné maďarské menšiny na Slovensku a slovenskými úřady.

„Prokurátor generální prokuratury podal obžalobu na obviněnou pro skutek kvalifikovaný jako přečin křivé výpovědi a přísahy,“ uvedla mluvčí prokuratury Andrea Predajňová. Obžalobou se bude zabývat okresní soud v Nitře.

Malinová přišla na konci loňského roku o slovenské občanství, neboť se stala občankou Maďarska. Dvojí občanství slovenské zákony až na výjimky neumožňují. Žena se odstěhovala do severomaďarského Györu. „Žádného soudu se nebojí. Celá tato věc, toto zneužívání trestního práva, traumatizuje celou rodinu, hlavně její děti,“ citoval portál jejího slovenského advokáta Romana Kvasnicu.

Kauza zhoršila maďarsko-slovenské vztahy

Kauza odstartovala v létě 2006 za první vlády nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica. Malinová, v té době třiadvacetiletá studentka, uvedla, že ji zbila dvojice holohlavých mladíků, kteří jí na tričko napsali protimaďarská hesla. Dívka tehdy šla na zkoušku a cestou telefonovala v maďarštině.

Hedviga Malinová
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Koller

V září téhož roku slovenská policie vyšetřování ukončila se závěrem, že studentka si útok vymyslela. Stíhání pro křivou výpověď a křivou přísahu čelila od května 2007. Vyšetřování případu se protáhlo i kvůli vypracování několika znaleckých posudků.

Malinová se v minulosti obrátila na Evropský soud pro lidská práva se stížností, ve které vinila zemi za chyby při vyšetřování případu, jež jí údajně nezaručovaly spravedlivý proces.

S předchozím kabinetem premiérky Ivety Radičové se nakonec dohodla na uzavření smíru výměnou za omluvu vlády. Zároveň se Malinová vzdala nároku na případnou finanční kompenzaci od státu.