Papež znovu odsoudil zneužívání v církvi, setká se s oběťmi

Vatikán – Po měsíci a půl zazněla opět ostrá kritika papeže Františka vůči případům zneužívání dětí duchovními. Označil to za ohavné zločiny srovnatelné s „černou mší“ satanistů, které není možné tolerovat. Prohlášení přišlo jen několik dnů poté, co OSN znovu varovala před příliš liknavým postojem církve. Při návratu z návštěvy Blízkého východu papež zmínil, že se příští týden má poprvé setkat s některými z obětí. Na začátku května Vatikán oznámil, že zbavil úřadu 848 kněžích.

Pokud jde o postoj Vatikánu vůči duchovním obviněným z pedofilie, František zdůraznil, že vyšetřování se týkalo i tří biskupů, z nichž jeden už byl odsouzen, což svědčí, že v této věci neexistují privilegovaní. „Kněží, kteří to páchají, zrazují Boha,“ dodal. 

Minulý měsíc se papež František omluvil za případy sexuálního zneužívání dětí kněžími a ujistil, že pachatelé neujdou trestu. Požádal zároveň o odpuštění. Počátkem tohoto měsíce pak Vatikán oznámil, že za posledních deset let kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalších 2 572 potrestal menšími tresty.

Už v březnu papež církev hájil poté, co Výbor OSN pro práva dítěte (CRC) ve své zprávě ostře kritizoval vedení katolické církve za to, jak se k případům pohlavního zneužívání dětí duchovními postavilo. Papež přitom poukazoval na to, že církev je kvůli tomu neustále napadána, ačkoli se snaží s problémem poctivě vyrovnat.

Na počátku tisíciletí se v Irsku a ve Spojených státech začalo mluvit o případech tisíců dětí, které se staly oběťmi sexuálního zneužívání duchovními v 60., 70. a 80 letech. Vysocí preláti současně začali čelit nařčením, že chránili viníky překládáním do jiných farností, aby uchránili pověst církve. Ačkoli současný papež František se za zneužívání kněžími omluvil a inicioval vznik nové mezinárodní komise na ochranu dětí v církevních institucích, skandál církví otřásá dodnes.

Video Církev pachatele potrestá, ujistil František
video

Církev pachatele potrestá, ujistil František

Církev pachatele potrestá, ujistil František

Bronková: Politiku "nulové" tolerance vyhlásil už Jan Pavel II.

Celibát není dogmatem víry, dveře jsou otevřené

Papež se dnes vyjádřil i k celibátu kněžích, o kterém řekl, že není dogmatem víry; úplně tak nevyloučil možnost, aby se kněžími stávali i ženatí muži. „Katolická církev má ženaté kněze: Řecké katolíky, kopty, (kněze) východního obřadu. Protože celibát není dogmatem. Je to pravidlo života, které velmi oceňuji, a je to dar pro církev. Protože to není dogma, dveře jsou vždy otevřené.“

Zároveň ale upozornil, že tato otázka „není na pořadu dne“. To podle odborníků na církev znamená, že v blízké době se tato záležitost řešit nebude.

Na přetřes přišla také otázka přijímání katolíků, kteří se rozvedli a pak znovu založili rodinu. Papež, který byl kritizován za soukromý názor, že by se rozvedeným bránit účasti na přijímání nemělo, znovu uvedl, že je zapotřebí především objasnit, že „rozvedení nejsou exkomunikováni“. Také připomněl, že svolává kvůli otázkám rodiny synod, tedy církevní sněm biskupů, na němž se bude řešit i toto téma.

František se vyjádřil i k dalším otázkám. Například souhlasil s tím, že by papež měl mít svobodu se rozhodnout odstoupit z funkce, pokud mu na ni síly nestačí. Podpořil tak rozhodnutí svého předchůdce Benedikta XVI.