Německý exprezident si může oddychnout, prokuratura se neodvolá

Hannover – Bývalý německý prezident Christian Wulff je očištěn. Státní zastupitelství v Hannoveru dnes stáhlo odvolání proti rozsudku, kterým ho soud v únoru zbavil obvinění z neoprávněného přijímání výhod. Prokuratura se totiž domnívá, že by při odvolání její šance na úspěch byly minimální. Osvobozující rozsudek nad Wulffem, který kvůli aféře odstoupil z funkce hlavy státu, je nyní pravomocný.

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Julian Stratenschulte

Wulff čelil obžalobě kvůli tomu, že se v roce 2008 ještě jako regionální dolnosaský premiér nechal na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest hostit filmovým producentem Davidem Groenewoldem. Ten údajně část jeho pobytu zaplatil; na hotel a na občerstvení tehdy čelného představitele křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové a jeho rodinu dal 750 eur (dnes asi 20 600 Kč). Podle žalobců tím chtěl Wulffa ovlivnit, aby uvolnil veřejné prostředky na jeho připravovaný filmový projekt John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše. Peníze nakonec Groenewold skutečně získal.

Obhajoba však tvrdila, že oba muži byli dobří přátelé a mezi takovými jsou podobné vzájemné úhrady běžné. Potvrdila to mimo jiné Wulffova manželka Bettina, s níž se exprezident rozvádí, či jeho osobní strážce. Obhájci proto požadovali zproštění obvinění. Groenewold byl ve Wulffově případu jeho spoluobviněným, také jeho hannoverský soud dnes osvobodil.

Osvobozující rozsudek média i odborníci očekávali. Soudce už v prosinci uvedl, že obžaloba je nepřesvědčivá, a spekulovalo se o tom, že bude soud ukončen už v lednu namísto původně plánovaného dubna. Později soudce schválil výslech dodatečných svědků a posunul termín rozhodnutí na konec února. Státní zastupitelství na závěr procesu ani neuvedlo, jak vysoký trest pro bývalého prezidenta žádá, a požadovalo jen další důkazní řízení.

Státní zastupitelství se proti rozsudku v březnu odvolalo. Podmínkou pro otevření nového procesu ale bylo dokázat chyby v původním procesu. Nyní prokuratura po více než měsíčním podrobném studování 76stránkového rozsudku usoudila, že pravděpodobnost na úspěch odvolání je příliš malá. Proto svou námitku proti rozsudku stáhla.

Video Jonáš: Státní zastupitelství nenašlo žádnou procesní chybu
video

Jonáš: Státní zastupitelství nenašlo žádnou procesní chybu

Wulff je vůbec prvním bývalým prezidentem Německa, který stanul před soudem. Kauza, kvůli které byl obžalován, byla jednou z příčin jeho předčasného konce v prezidentské funkci, na niž rezignoval před dvěma roky. Kromě podezřelého výletu na pivní festival byl zapleten i do aféry s přijetím údajně zvýhodněného úvěru na 500 tisíc eur, podezření z nátlaku na média a do dalších kauz.