Čína staví umělý ostrov, který může sloužit jako vojenská základna

Peking - Čína buduje na útesu zvaném Ohnivý kříž umělý ostrov, který je dostatečně velký na to, aby na něm mohla přistávat a startovat letadla. S odvoláním na družicové snímky o tom informuje odborný časopis IHS Jane's. Budovaný ostrov je minimálně tři kilometry dlouhý a 200 až 300 metrů široký. Útes je součástí sporných Spratlyho ostrovů.

Stavba, o níž se už určitou dobu spekuluje, vyvolala obavy, že Čína mění oblast souostroví, bohatou na nerostné suroviny, ve vojenský prostor. V regionu tak stoupá napětí, neboť sporné ostrovy si rovněž nárokují Brunej, Filipíny, Malajsie, Vietnam a Tchaj-wan.

Lodní rypadla podle IHS Jane's východně od útesu, kde se ostrov-letiště buduje, rovněž vytvářejí přístav, který by, jak se zdá, mohl být dostatečně velký, aby do něj mohly vplouvat tankery a plavidla s velkými pozemními silami. Jediným obyvatelným místem podle časopisu dosud byla betonová plošina, postavená čínským námořnictvem, s vojenskou posádkou. Je tam prý molo, protiletecké zbraně, zařízení k obraně proti potápěčům a skleník.

Za posledních 18 měsíců jde o čtvrtý a zatím největší podobný projekt Číny v oblasti Spratlyho ostrovů, uvádí IHS Jane's. Ke svým závěrům dochází na základě satelitních snímků pořízených 8. srpna a 14. listopadu, na nichž je vidět, že bagry už vytvořily pevninu téměř po celé délce útesu, který byl předtím celý pod vodou.

/*json*/{"map":{"lat":18.204650944198207,"lng":114.93921203613287,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":9.645430845104185,"lng":112.94219970703125,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Čína se stavebními pracemi spěchá navzdory výzvám Spojených států k zastavení veškerých provokativních aktivit v Jihočínském moři, které je jedním z největších bezpečnostních problémů v Asii. Znepokojení z eskalace sporů narůstá, přestože země, jež mají v oblasti své nároky, pracují na kodexu chování, který by měl pomoci neshody vyřešit.