Izrael povolil výstavbu dalších stovek bytů na Západním břehu

Jeruzalém - Izraelská vláda dala předběžné svolení k výstavbě 243 nových bytových jednotek na okupovaném Západním břehu Jordánu. Tamní úřady kromě toho pokročily i s plánem vybudovat ve stejné lokalitě dalších skoro 300 domovů pro židovské osadníky. Rozhodnutí Izraelců je v rozporu s postojem Spojených států i dalších západních mocností, které vyzývají ke zmrazení výstavby.

Video Spor o byty na Západním břehu Jordánu
video

Spor o byty na Západním břehu Jordánu

Jeruzalémská plánovací komise schválila 243 nových obytných jednotek v židovské čtvrti Ramot ve východní části města. Kromě toho odsouhlasila změny v již existujících plánech na 270 domovů ve stejné oblasti a v židovské čtvrti Har Homa na jižním okraji východního Jeruzaléma.

Východní Jeruzalém obývají hlavně Arabové, Palestinci počítají s touto částí města jako s metropolí svého budoucího státu. Izrael tuto část Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západní části a celé město pak v rozporu s mezinárodním právem označil za svou nedělitelnou metropoli.

Výstavba a rozšiřování osad na Západním břehu je jednou z hlavních překážek v mírových jednáních Izraelců s Palestinci. Plány Izraele v tomto směru v minulosti kritizovaly kromě zemí Evropské unie také Spojené státy, které se snaží dostat Palestince a Izraelce opět k jednacímu stolu. Právě Washingtonem zprostředkované izraelsko-palestinské mírové rozhovory byly letos v dubnu přerušeny.

/*json*/{"map":{"lat":31.818388686886806,"lng":35.198659105542,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/