Ruským Bělgorodem otřásla exploze, podle Moskvy tam její stíhačka omylem shodila munici

Ruským městem Bělgorod ve čtvrtek večer otřásla velká exploze, která po sobě zanechala tři zraněné a škody v ulicích včetně dvacetimetrového kráteru. Uvedl to gubernátor Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Z následného prohlášení ruského ministerstva obrany zveřejněného agenturou TASS vyplývá, že výbuch zřejmě omylem způsobily ruské vzdušné síly. Úřady dalších dvou ruských oblastí – Brjanské a Kurské – informují o dopadech dronů.

„Dne 20. dubna 2023, okolo 22:15 moskevského času (21:15 SELČ), došlo při přeletu letounu Su-34 leteckých sil nad městem Bělgorod k abnormálnímu sestupu letecké munice,“ uvedlo ministerstvo obrany. Podle něj šlo o nouzové uvolnění munice.

O jakou munici se jednalo, neupřesnilo. V prohlášení uvedlo, že v důsledku incidentu byly poškozeny obytné budovy, obešel se ale bez obětí na životech. Podle dřívějších informací utrpěli zranění dva lidé, Gladkov později upřesnil, že zranění jsou tři. Záležitost vyšetřují příslušné úřady.

Podle Gladkova exploze způsobila na křižovatce v centrální části města velký kráter a poškodila okolní domy a několik zaparkovaných aut. Síla výbuchu také srazila elektrické vedení, na místě zasahovali záchranáři. Podle starosty Valentina Děmidova zničila exploze několik bytů.

Gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz mezitím uvedl, že ve městě Klincy spadl dron na obytnou budovu. „V důsledku útoku ukrajinských ozbrojených sil spadl ve městě Klincy bezpilotní letoun na obytný dům. Nejsou žádné oběti,“ napsal na sociální síti Telegram. Kyjev na obvinění nereagoval.

Gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt zase informoval o údajném „útoku“ ukrajinského bezpilotního letounu na traktor. Ve čtvrtek večer podle něj „zaútočil bezpilotní letoun ukrajinských ozbrojených sil“ u obce Gujevo na traktor, který pracoval na místním opevnění, poškozena byla technika, řidič nebyl zraněn, uvedl na sociální síti Telegram. Kyjev na obvinění rovněž nereagoval.

Úřady u hranic hlásí ostřelování často

Brjanská, Bělgorodská i Kurská oblast se nacházejí u hranic s Ukrajinou, kterou Rusko vojensky napadlo loni v únoru, a oblastní úřady těchto regionů poměrně často hlásí ostřelování nebo útoky bezpilotních letounů na své území, ze kterých obvykle viní Ukrajinu. Kyjev se k úderům oficiálně nehlásí.

Gladkov v lednu podle agentury AFP řekl ruskému vůdci Vladimirovi Putinovi, že od začátku ruské invaze zemřelo v Bělgorodské oblasti 25 lidí a další desítky utrpěly zranění. Z jejich smrti obvinil ukrajinské ostřelování oblasti.

Ruské letouny provádějí pravidelné přelety nad Bělgorodem od loňského února, kdy Moskva zahájila plnohodnotnou pozemní invazi vůči sousední zemi. Loni v říjnu se ruský bombardér Su-34 zřítil na obytný dům v jihoruském městě Jejsk v Krasnodarském kraji, který se nachází u Azovského a Černého moře, přičemž zahynulo šestnáct lidí včetně dětí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Na základních věcech se stále neshodneme, uvedly Dánsko a Grónsko po jednání s USA

Dánsko, Grónsko a USA se stále v základních věcech neshodnou, uvedl po středečním jednání s Američany dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Dánsko a Grónsko požádaly o schůzku poté, co americká administrativa otevřeně mluvila o ambicích získat Grónsko, které je dánským autonomním územím. Rasmussen také oznámil vznik pracovní skupiny na vysoké úrovni, v rámci níž budou země otázky Grónska řešit. Zasednout by měla v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Witkoff: Druhá fáze Trumpova plánu pro Gazu začala

Druhá fáze dvacetibodového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy začala, napsal na síti X zvláštní zmocněnec Bílého domu Steve Witkoff. Jeho prohlášení přišlo krátce poté, co Egypt oznámil, že většina palestinských frakcí, včetně teroristických hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád, podpořila úsilí o vznik palestinského výboru, který by oblast spravoval.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny.
před 4 hhodinami

FBI prohledala dům novinářky Washington Post, prý kvůli citlivým informacím

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve středu prohledal domov reportérky deníku Washington Post ve Virginii v rámci vyšetřování dodavatele Pentagonu obviněného z nelegálního držení a sdílení tajných vládních dokumentů, informovaly list a také ministryně spravedlnosti Pam Bondiová. Podle ní reportérka zveřejňovala utajované informace, které jí nelegálně sdělil dodavatel. Dotyčného zadrželi.
před 6 hhodinami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřelo přes třicet lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s ním informoval o plánech na změnu systému mobilizace a další změny v armádě. Na druhý pokus poslanci schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...