Slovensko zavírá hranice, školy a letiště, uvedl premiér Pellegrini

Slovensko výrazným způsobem zpřísňuje opatření přijatá v souvislosti s epidemií nového koronaviru. Zavře hranice, školy, letiště, omezí provoz nákupních center. O rozhodnutích krizového štábu informoval dosluhující premiér Peter Pellegrini.

Video Studio ČT24
video

Slovenský premiér Peter Pellegrini oznámil uzavření hranic země

Vstup do země slovenská vláda umožní jen těm, kteří mají v zemi trvalý, přechodný pobyt nebo jiné povolení k pobytu. Uzavřeny budou školy, až na výjimky mezinárodní letiště, lyžařská střediska, zábavní parky i aquaparky. Země také omezí mezinárodní autobusovou a vlakovou přepravu. Opatření budou platit prozatím dva týdny.

O rozhodnutích krizového štábu informoval dosluhující premiér Peter Pellegrini. Podle něj je země v souvislosti s koronavirem jen na začátku krize. 

Kromě zmíněných opatření, která vstoupí v platnost postupně od pátku, budou o nadcházejícím víkendu na Slovensku uzavřena nákupní centra s výjimkou prodejen potravin, lékáren a drogerií. Úřady budou pro veřejnost otevřeny jen tři hodiny denně.

„Těmito opatřeními sledujeme pouze to, abychom co nejvíce oddálili větší šíření nákazy na Slovensku. Na 14 dnů se nezastaví svět. Nikomu se nic nestane, když nepůjde na plovárnu, nepůjde do kostela, lyžovat. Prvořadé je zdraví, proto vás všechny prosím, abyste se chovali zodpovědně,“ řekl Pellegrini. Upozornil, že například mnoho Bratislavanů využilo dřívější uzavření škol k návštěvě lyžařských středisek a že také stoupla návštěvnost domovů důchodců. Nová opatření tomu mají zabránit.

„Přistoupíme k mnohem tvrdším kontrolám. (Dosavadní) zákazy nebyly dodržovány tak, jak jsme si představovali,“ řekla slovenská ministryně vnitra Denisa Saková. Dodala, že od mobilních operátorů budou mít úřady informace o pobytu Slováků v cizině. Dříve úřady v souvislosti s koronavirem poslaly klientům slovenských mobilních operátorů, jež se nacházeli v zahraničí, krátkou SMS zprávu. Podle Pellegriniho šlo o 350 tisíc telefonních čísel.

Většina nakažených na Slovensku je z Bratislavy a okolí. Dva z hospitalizovaných se nacházejí na jednotce intenzivní péče, nejsou ale napojeni na umělou plicní ventilaci. V uplynulých dnech samospráva i asociace menších nemocnic kritizovaly stát kvůli nedostatku ochranných pomůcek. Ty by měly být podle Pellegriniho distribuovány v příštích dnech.

Nakažených je už 21

Za čtvrtek Slovensko potvrdilo dohromady 11 nových případů nákazy, celkově tak má podle úřadů 21 infikovaných. Z nich dva jsou hospitalizováni na jednotce intenzivní péče, nejsou ale napojeni na umělou plicní ventilaci.

Do povinné domácí karantény budou muset nově nastoupit všichni Slováci, kteří se vrátí do země ze zahraničí. Dosud karanténa platila jen pro lidi při návratu ze čtyř zemí včetně Itálie. 

Již dříve Slovensko zakázalo návštěvy v nemocnicích, které také postupně odkládají plánované operace. V zemi v souvislosti se šířením koronaviru platí mimořádná situace, která umožňuje úřadům vynutit si přednostní odkoupení potřebného materiálu od slovenských firem.

Nezávislá slovenská rozpočtová rada informovala, že exportně orientovaná slovenská ekonomika letos i kvůli koronavirové nákaze nemusí zaznamenat růst a že vyloučit nelze ani pokles jejího výkonu. Velké podniky dříve informovaly, že k omezení výroby nebudou muset přistoupit v případě, že zaznamenají výpadek nanejvýš desetiny pracovníků.