Chotíkovská spalovna odpadu zahájila plný provoz

Spalovna komunálního odpadu ZEVO v Chotíkově u Plzně zahájila plný provoz. Stavba za 2,1 miliardy korun byla několikrát přerušena kvůli žalobám ekologických aktivistů a start se opozdil o osm měsíců. Rok má spalovna na zkušební provoz. Pokud ZEVO všem orgánům prokáže, že plní projektované parametry, bude zařízení zkolaudováno.

Spalovna Chotíkov
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

„Poté, co jsme dostali razítko ke zkušebnímu provozu v polovině srpna, tak od toho dne začal normální, reálný provoz,“ uvedl Tomáš Drápela, předseda představenstva městské Plzeňské teplárenské, investora tříleté stavby.

Na spalovnu jezdí 20 až 30 nákladních vozidel denně. ZEVO nebude pálit více než povolených 95 000 tun odpadu za rok, jímž se nahradí téměř 80 000 tun hnědého uhlí na vytápění Plzně.

Podle Drápely není zatím plný objem odpadu dohodnutý, ale mělo by se to podařit do jednoho roku až dvou let, zejména poté, až se začnou zaplňovat okolní menší deponie; skládkování neupraveného komunálního odpadu bude v ČR zakázáno od roku 2024.

Spalovna v srpnu kvůli výhradám ekologických aktivistů přišla už potřetí o stavební povolení, ale podle Drápely ho teď nepotřebuje, protože investor už nic nestaví. Bude ho potřebovat, až bude žádat o kolaudaci.

Ještě přísnější limity

U spalovny se sledují limity 15 parametrů. „V celé řadě jsme si je předepsali ještě o 50 procent přísnější, chtěli jsem nejmodernější technologie na trhu,“ řekl Drápela.

Spalovna Chotíkov
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

Navíc měření ověřila, že jsou ještě podkročené. Proto Drápela tvrdí, že to jde o nejmodernější zdroj v Evropě. Podle rakouského poradce investora Aloise Studenice, který se podílel na stavbě řady spaloven v Evropě, zdražily velmi přísné parametry investora stavbu o deset až 15 procent.

V nejbližších dnech bude na stránkách teplárny i města on-line monitoring parametrů spalovny. Už nyní je sleduje inspekce životního prostředí.

Spalovna s 30 zaměstnanci chystá návštěvnické centrum a v lednu zahájí prohlídky pro veřejnost s naučnou trasou. „Energetické využití odpadů je tady určitými skupinami strašně démonizované. A my chceme ukázat, že to je úplně normální zařízení, kterých je v Rakousku 14, v Německu 37 a ve Švýcarsku 31,“ zdůraznil šéf teplárny.

Spalovna už dodává elektřinu, teplo až příští týden od začátku topné sezony.