V Hranicích mají nejhlubší zatopenou propast na světě. Jak na unikát nalákat turisty?

Stále se nepodařilo dosáhnout jejího dna, už teď je ale jasné, že v Hranicích mají nejhlubší zatopenou propast na světě. A už teď místní plánují, jak k tomuto unikátu přilákat turisty. Uvažují o skleněné lávce přes propast, nových vyhlídkových trasách nebo informačním centru.

Video Události
video

Hranická propast by se mohla dočkat zvelebení svého okolí

Představa spousty turistů v přírodní rezervaci ale děsí ochranáře, kteří s ambiciózními záměry obce nesouhlasí. Rozhodnou například o tom, zda se vybuduje skleněná lávka, jež by návštěvníkům umožnila realističtější pohled do propasti.

Jeskyně i její okolí skrývá na každý pád unikátní život, ať už se jedná o druh netopýra, létavce stěhovavého (mimochodem zatím posledního savce objeveného pro Českou republiku), nebo o vzácné druhy rostlin – řeč je konkrétně o lilii zlatohlavé nebo orchideji bílé.

Rekordní hloubku propasti potvrdil rozsáhlý zářijový výzkum česko-polské expedice, jež spustila sondu pomocí miniponorky až do hloubky 404 m. 

  • Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v přírodní rezervaci Hůrka u Hranic nedaleko Zbrašovských aragonitových jeskyní. V hloubce 69,5 metru začíná jezero.

  • Ponor v členitém krasovém terénu je náročný a riskantní. Potápěči, kteří jej absolvovali, to přirovnali k průzkumu vesmíru. I oni totiž vstoupili někam, kde před nimi nikdo nebyl.