Otevření „doněckého konzulátu“ provázely protesty: Je to divadýlko a ruská propaganda

Otevření takzvaného Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, které se odehrálo ve čtvrtek v Ostravě, provázely protesty. V čele centra stojí Nela Lisková, která používá označení honorární konzulka. Podle ministerstva zahraničí ale nelze centrum považovat za diplomatické zastoupení, protože Česká republika existenci Doněcké lidové republiky neuznává. 

Nela Lisková se označila za „konzulku“ Doněcké lidové republiky
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Proto na českém území nemůže působit ani honorární konzul tohoto samozvaného státu. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že požádá Krajský soud v Ostravě, aby zrušil spolek, který stojí za vznikem doněckého zastupitelského centra.

Proti otevření centra demonstrovala desítka aktivistů ze skupiny Kaputin. „Je to velká akce ruské propagandy a divadýlko. Když se tady zakládají konzuláty neexistujících zemí, které vznikly z násilí a okupací, když se to tady oslavuje a ještě se k tomu zvou čeští poslanci a nereaguje se na to, tak tady opravdu selhává český stát a demokratické řízení,“ řekl jeden z protestujících Otakar van Gemund.

 

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Doněcký „konzulát“

Zdroj: ČT24

Podle něj bylo chybou, že nezasáhla policie. „Je neuvěřitelné, že se tady nějaká dáma může nazvat honorární konzulkou. Jakmile někdo tohle vezme do úst a koketuje s takovým titulem, tak by v každé normální zemi už dávno byla pozvána na policii k vysvětlení a nemohla by se tahle akce konat.“

Lisková novinářům řekla, že v minulosti Doněckou lidovou republiku několikrát navštívila a osobně se ji dotknul tamní válečný konflikt. „V průběhu mých návštěv jsme vzájemně navázali vztahy s vládou Doněcké lidové republiky a po mnohých jednáních jsme dospěli ke stejnému závěru - naši spolupráci rozšířit a tímto upevnit vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Doněckou lidovou republikou,“ uvedla Lisková a několikrát zdůraznila, že podporuje samostatnost a suverenitu Doněcké lidové republiky.

Odmítla, že by jakýmkoli způsobem podporovala terorismus. „Chci zdůraznit, že Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky nemá a nikdy nebude mít s podporováním terorismu nic společného, což se v důsledku imigrační politiky nedá říct o zájmech naší vlády,“ uvedla Lisková.

Je si vědoma toho, že Doněcká lidová republika není uznaným státem. „Já pevně věřím tomu, že jednou uznaná bude,“ uvedla s tím, že média občany tendenčně informují. Lisková je bývalá sociální demokratka. V minulosti například byla jednou ze signatářek podnětu k pozastavení činnosti vládní ČSSD. Kandidovala také v komunálních volbách za uskupení LEV 21.

Takzvané „lidové republiky“ v Doněcké a Luhanské oblasti mají vlastní ústavu, kterou jejich samozvané parlamenty vyhlásily po loňském referendu o nezávislosti. Jejich odtržení od Ukrajiny je jedním z důsledků konfliktu na východě země. Na začátku června vedoucí představitelé těchto samozvaných republik zveřejnili svůj návrh změn ukrajinské ústavy, který předpokládá rozsáhlou autonomii povstaleckých zón v Doněcké a Luhanské oblasti, ale označuje je za nedílnou součást ukrajinského území.