Soud propustil na podmínku dva žháře z Vítkova

Šumperský okresní soud podmíněně propustil z vězení dva muže odsouzené na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku z dubna 2009. Žádost podali Václav Cojocaru a Ivo Müller, oba za sebou mají dvě třetiny trestu. Soudce Lubomír Kozák jim uložil sedmiletou zkušební dobu. Anna Siváková, matka popálené dívky, má kvůli podmínečnému propuštěním dvou žhářů z vězení obavy z budoucnosti.

Žalobce Tomáš Horák v obou případech s žádostí souhlasil, ponechal si však třídenní lhůtu pro případné podání stížnosti. Po jednání státní zástupce řekl, že tak učinil jen z formálních důvodů. Nepředpokládá, že by stížnost podal. „Pachatelé byli ve věznici dvanáct let, věznice jim musí připravit podklady, vyřídit s nimi osobní a administrativní záležitosti. Předpokládám, že by šli v úterý z věznice na svobodu,“ řekl žalobce. Lhůta se podle něj počítá od pátku s ohledem na pracovní den následující po víkendu.

„Počítám, že v pondělí bude vyhotoveno nějaké rozhodnutí, které bude doručeno do věznice. Očekávám, že v úterý si je odvezu domů,“ řekl jejich obhájce Ladislav Myšák. Podle mluvčího mírovské věznice Františka Richtera budou po doručení usnesení soudu oba hned podmíněně propuštěni. „Ve věznici jen absolvují patřičné ‚kolečko‘ – správní oddělení, finanční oddělení a mohou jít na svobodu. Z praxe to vidím někdy na začátek příštího týdne,“ doplnil Richter.

Soudce Kozák u obou žádostí uvedl, že splnily formální podmínky, odsouzení mají za sebou dvě třetiny trestu. Uložil jim také probační dohled a povinnost nahradit podle svých sil během zkušební doby způsobenou škodu. Náhrada škody byla soudy vyčíslena na 17 milionů korun.

Podle soudce v jejich prospěch svědčí také znalecký posudek z oboru klinické psychologie, znalec v jejich případě vyslovil pozitivní prognózu. Oba dostali ve vězení i desítky kázeňských pochval. „Soud má za to, že mu ve vyhovění žádosti nic nebrání,“ dodal soudce. 

„Jsem z rozhodnutí soudu v šoku. Chce se mi brečet. Chce se mi zvracet. Nesouhlasím s tím. Oni se nezměnili,“ řekla Siváková s tím, že její rodina, a hlavně dcera bude trpět celý život. Dodala, že před časem dopisem rodinu kontaktoval odsouzený žhář Müller. „Napsal, že ho to mrzí. Že bude posílat víc peněz. Nevím, co si o tom myslet,“ řekla. S dcerou o propuštění dvou odsouzených útočníků mluvila. „Řekla jsem jí to. Má strach,“ řekla.  

Podle obžaloby zaútočili na dům obývaný početnou romskou rodinou v noci na 19. dubna 2009 čtyři mladíci. Do oken hodili zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá dívka. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii.

Cojocaru a Müller byli ke dvacetiletým trestům pravomocně odsouzeni Vrchním soudem v Olomouci v březnu 2011. Müllerovi tehdy vrchní soud trest snížil z 22 na 20 let. Pomohlo mu, že projevil lítost a policii pomohl celý čin rozkrýt. Spolu s nimi byli odsouzeni David Vaculík a Jaromír Lukeš, kteří dostali trest 22 let vězení. O žádosti odsouzeného rozhodoval šumperský soud kvůli působnosti, mírovská věznice je v jeho okrese.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Michelin posune Česko na světové mapě gastronomie, míní odborníci

Michelinův průvodce rozdal prestižní hvězdy restauracím. Také letos uspěly podniky z Česka, je jich však více než dříve a nachází se i mimo Prahu. Podle herce, blogera a autora Gastromapy Lukáše Hejlíka posune úspěch oceněných restaurací českou gastronomii výš na světové mapě. S tím souhlasí i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, podle kterého díky tomu Česko nebude dírou na mapě Michelinu. O současné české gastronomii, jejím rozvoji, ale i problémech debatovali hosté v Událostech, komentářích z ekonomiky, kterými provázely Nina Ortová a Jitka Fialková.
před 4 hhodinami

Obce podporují mladé rodiny. Za novorozence nabízí rodičům i deset tisíc korun

Odchod mladých a malá porodnost. Mnohá menší města a obce se potýkají s postupným vylidňováním. Řada z nich proto například zvyšuje finanční příspěvek na novorozence. Od příštího roku dostanou dvojnásobnou částku – tedy deset tisíc korun – děti ve městě Brumov-Bylnice. Stejný příspěvek mají od letošního července i pro rodiče v Jeseníku nebo Valašských Kloboukách. Naopak obec Modrava letos příspěvek snížila z původních šedesáti tisíc na nynějších deset tisíc korun.
před 7 hhodinami

Zlomek lidí z pohyblivého domu v Chomutově smí domů

Část lidí vystěhovaných z chomutovského panelového domu se může před Vánocemi vrátit. Rozhodl o tom statik. Budova se dala do pohybu koncem léta. Geologové podloží prozkoumávali dvacetimetrovými vrty, přesnou příčinu prudkých pohybů ale zatím stále odhadují. Podle primátora Milana Märce (Nový Sever) mohlo jít o důsledek propadu šachty z 19. století.
před 7 hhodinami

Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla, která mají zajistit větší ochranu půdy před erozí způsobenou kromě vody i větrem. Agrární komoře vadí, že s ní resort změny dostatečně neprojednal a není ani úplně jasné, jak se budou posuzovat jednotlivé případy. Vyhlášku kritizují i Motoristé. Nová pravidla mají platit od července.
před 8 hhodinami

Začínajícím lékařům by v regionech s nedostupnou péčí mohly přispět pojišťovny

Lékařům na startu kariéry by v příštím roce mohly začít přispívat zdravotní pojišťovny, rozdělit chtějí přes sto milionů do lokalit, kde je péče nedostatková. Po dokončení specializace by museli v regionu dál pracovat. Jde o peníze navíc k dotacím na takzvaná rezidenční místa pro začínající lékaře. Ministerstvo jich letos schválilo celkem 250, půjde na ně přes půl miliardy. Odborné společnosti ale dlouhodobě upozorňují, že to nestačí.
před 17 hhodinami

Řidiče v Praze čekají další omezení

Praha investuje příští rok do dopravy zhruba 10,5 miliardy korun. Jde o nejvýraznější položku v rozpočtu hlavního města. Nejvíc peněz spolkne trasa metra D, vzniknou ale i nové tramvajové tratě či mosty. Pro řidiče to bude znamenat další omezení.
před 17 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
včera v 07:00

Jedna z poškozených lokomotiv po nehodě na Českobudějovicku skončí nejspíš ve šrotu

Poškozené vlaky po železniční nehodě u Zlivi na Českobudějovicku z 20. listopadu jsou po komisní prohlídce. Podle prvních závěrů půjde zničená zastaralá lokomotiva rychlíku pravděpodobně do šrotu, tento typ stroje má už i tak z trati do dvou let zmizet. O opravě RegioPanteru, který byl v provozu teprve tři roky, České dráhy teprve rozhodnou. Škody se podle odhadu komisařů pohybují kolem 65 milionů korun. Vyšetřování nehody stále pokračuje. Několik zdrojů teď naznačuje, že se vyšetřovatelé zabývají verzí, podle které za nehodou nebylo jen lidské selhání.
12. 12. 2025
Načítání...