Brno zveřejnilo upravený návrh územního plánu. Je v něm víc zeleně a nemocnice v Komárově

Brněnský magistrát zveřejnil upravený návrh územního plánu, který je možné připomínkovat do 14. prosince. O týden dřív se na výstavišti uskuteční druhé opakované veřejné projednání. V současném návrhu se upravovaly jen některé části a právě ty je možné připomínkovat, ostatní ne. Město musí podle stavebního zákona vydat územní plán do konce příštího roku.

Veřejné projednávání územního plánu města Brna (červen 2020)
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Návrh plánu je k dispozici v elektronické podobě, taká je k nahlédnutí na magistrátu v Kounicově ulici v listinné podobě.

„Pro zájemce, kteří se nebudou moci zúčastnit veřejného projednání, připravíme i on-line přenos. Pokud by chtěl někdo upravený návrh konzultovat s pořizovatelem, může napsat na e-mail nebo zavolat na bezplatnou linku,“ řekl radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Dodal, že je velice rád, že se vedení města dostalo od schválení jednotlivých úprav (jako je rozšíření ploch zeleně, snížení výšek budov v okrajových městských částech a vypuštění městské nemocnice z lokality Kraví hory) až k veřejnému projednání.

Právě plán vyčlenit na Kraví hoře plochu pro stavbu městské nemocnice se stal kritickým bodem návrhu a spustil velmi ostré diskuse. Nyní je plocha vyčleněna v Komárově.

Současný plán je starý skoro třicet let

V Brně platí územní plán z roku 1994, který ani po aktualizacích a úpravách dávno neodpovídá současným potřebám města a jeho obyvatel. Téměř před sedmi lety připravilo vedení radnice v čele primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) takzvanou velkou aktualizaci, kterou však pro nepřezkoumatelnost zrušil soud.

Současný návrh konečně umožní například přeměnit některé brownfieldy pro bydlení a další současné potřeby. Dosud jsou plochy vyčleněné pro průmysl, jenže ten se od 90. let z širšího centra města postupně přesouval do průmyslových zón na okraji Brna.