Brněnští lékaři prodloužili mladíkovi nohu o čtyři centimetry, jsou první v republice

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno provedli jako první v Česku operaci, díky níž se osmnáctiletému Matyáši Jandovi prodloužila za 40 dní zkrácená noha o čtyři centimetry. Pomohl mu k tomu speciální hřeb s motorkem zabudovaný v noze, který ovládá sám pacient. Operaci takzvanou metodou Fitbone provedl přednosta Kliniky úrazové chirurgie Milan Krtička. Cena hřebu je bezmála 300 tisíc korun, po individuální domluvě zákrok uhradila pojišťovna. Nemocnice metodu použila již u tří pacientů, dalších pět má na čekací listině.

Fakultní nemocnice Brno
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Kratší končetinu mohou mít lidé po úrazech, kvůli genetické vadě, onkologické léčbě nebo například po prodělání zánětu kosti. Matyáš z Říčan uvedl, že se mu úraz stal v jedenácti letech při fotbale, když se srazil s protihráčem. Zlomila se mu stehenní kost v růstové části, proto i po tehdejší operaci a srůstu kostí nastaly problémy. Jakmile chlapec rostl, levou nohu měl kratší o čtyři centimetry.

Podle Krtičky může vlivem kratší končetiny nastat bolest zad, kyčlí, skolióza, artróza a další zdravotní potíže. „Končetinu kratší o dva centimetry lze kompenzovat jinak. Metodu hřebu lze použít u končetiny kratší až osm centimetrů,“ poznamenal Krtička.

Matyáš řekl, že když potom hrál fotbal, mnohdy další den nemohl kvůli bolesti zad ani vstát z postele. Proto se rodina obrátila na Krtičku, který po ukončení standardního růstu u mladíka loni v listopadu provedl operaci. „Byla v celkové narkóze, ale miniinvazivní a stačí pouze tři ranky. Jedna je pro zavedení hřebu v oblasti kolena, druhá v místě, kde se dlátem přeruší celá stehenní kost a zavede se čidlo, třetí pak slouží pro zavedení jistícího šroubu,“ popsal Krtička.

Kost má fungovat i bez podpory šroubu

Čidlo pod kůží snímá data, ale také přes elektromagnetickou indukci přenáší proud do motoru hřebu. Kost se prodlužuje o milimetr za den, růst proto u Matyáše skončil za 40 dní. Nejprve se vytvořil hematom, změnil se ve vazivo, to dále v chrupavku a chrupavka v kost.

Podle Krtičky by se po roce měl šroub vytáhnout a kost by měla fungovat normálně i bez jeho podpory. Matyáš uvedl, že už měsíc hraje fotbal. „Bál jsem se, že už si nezahraju. Po každé aktivitě mě bolela záda. Byl jsem omezený v pohybu, měl nepřirozenou chůzi. Bylo velké riziko, že ve třiceti letech bych mohl mít velké problémy s páteří a zády,“ dodal Matyáš.