Na severu Moravy se otevřou dva důležité silniční úseky. Obchvat Skotnice a část D48

Motoristům se v úterý otevřou dva důležité silniční úseky v Moravskoslezském kraji. Skončí přestavba úseku silnice I/48 Rybí–Rychaltice na dálnici D48 a také výstavba obchvatu Skotnice. Bude spojovat Ostravu a Beskydy a zpřístupní také Letiště v Mošnově. Silničáři měli obchvat dokončit už v srpnu. Kvůli koronaviru a nepříznivým podmínkám na staveništi se termín posunul.

Nový úsek dálnice D48 Rybí–Rychaltice
Zdroj: ČT24

Přestavba 11,5 kilometru dlouhého úseku silnice I/48 stála více než dvě miliardy korun. Čtyřproudá komunikace bez středového rozdělení byla jedním z nejnebezpečnějších silničních úseků v kraji a říkalo se jí silnice smrti, protože se tam stalo mnoho tragických nehod. Sdružení pod vedením stavební společnosti Metrostav Infrastructure nyní dokončuje její rozšíření o deset metrů.

„Stavba zahrnující 147 stavebních objektů včetně 16 dálničních mostů byla velice rozsáhlá a náročná, navíc jsme během ní museli zachovat obousměrný provoz na silnici I/48,“ uvedl ředitel výstavby z firmy Metrostav Infrastructure Jiří Capil. Stavbaři nejprve rozšířili původní silnici, postavili mosty a vybudovali novou vozovku na jedné polovině, pak na ni převedli provoz a pokračovali na druhé polovině.

Přestavba silnice na dálnici byla náročná

„Původní mostní objekty jsme přitom museli podélně rozdělit odřezem, šířkově z jedné třetiny zdemolovat a na jejich původní nezdemolované části zachovat veřejný provoz. Současně jsme pro daný směr stavěli nové mosty. Klasická novostavba je určitě jednodušší než přestavba silnice na dálnici za provozu,“ uvedl Capil.

Nová část D48 měří téměř 13 kilometrů, ale její součástí je už dříve dokončený obchvat Příbora. Ucelený úsek dálnice z Frýdku Místku až k Novému Jičínu bude nyní dlouhý 20 kilometrů. ŘSD už připravuje stavbu navazujícího úseku z obce Rybí do Bělotína, který dálnici D48 napojí na D1, což by se mělo stát v roce 2023.

Obchvat Skotnice ulehčí obci

Obchvat ulehčí především samotné obci Skotnice. Tou projelo při běžném provozu směrem na Ostravu až 13 tisíc aut denně. „Chodci měli problém, zejména děti, senioři tu silnici vůbec nepřecházeli,“ řekla starostka Skotnice Anna Mužná (nestr.) To by mělo skončit.

Stavba obchvatu stála přes čtyři sta milionů korun. Silnice I/58 je mimo jiné příjezdovou komunikací k letišti v Mošnově. Na obchvat Skotnice naváže obchvat Mošnova, který na dálnici D48 napojí Letiště Leoše Janáčka Ostrava i mošnovskou průmyslovou zónu.