Nový výběh ledních medvědů v Zoo Brno

Brněnská zoo zrekonstruovala pavilon ledních medvědů. Cora si užívá nový bazén a vodopád

Zoo v Brně otevřela expozici lední medvědice Cory, kterou zrekonstruovala a rozšířila za více než dvanáct milionů korun. Zvětšila plochu i hloubku bazénu, novinkou je vybudovaný vodopád. Cora je v brněnské zoo zhruba dvacet let, za tu dobu vychovala pět medvíďat.

 

Medvědice Cora byla po dobu rekonstrukce v odstaveném výběhu. „Teď už se vrátila do expozice, na kterou byla zvyklá. Vzhledem k tomu, že je to vodní živel a má vodu velmi ráda, věříme, že se jí větší a hlubší bazén bude líbit,“ uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Celý projekt začaly zkušební vrty přímo v pavilonu. „Ukázalo se, že překonat nástrahy všudypřítomné skály nebude úplně jednoduché, ale nakonec se vše podařilo. Výsledkem je atraktivní vodní prvek, který poutá jak funkčností, tak vzhledem,“ popsal mluvčí zoo.

Starý bazén měl plochu 50 metrů čtverečních, nový 135 metrů čtverečních. „Má tvar nepravidelného pětiúhelníku. Jeho objem je při hloubce hladiny tří metrů 200 metrů krychlových. Původní plány počítaly se zvětšením na 100 metrů krychlových, ale nakonec jsme se rozhodli objem ještě zdvojnásobit,“ vysvětlil Vaňáč.

Zoo chce medvědici najít nového partnera

Nový hlubší i větší bazén bude znamenat větší svobodu a pohodlí nejen pro medvědici Coru. „Díky rozšíření bazénu a novému zázemí splníme podmínky pro nového a chovatelsky cenného samce, se kterým by mohla přivést na svět mláďata. Chceme tak pokračovat ve velmi úspěšném odchovu ledních medvědů v Brně,“ řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj je po uhynutí samce Umcy klíčové sehnat pro Coru vhodného partnera.

Cora se v minulosti stala matkou pěti medvíďat. Zvláště ta první z nich, dvojčata Bill a Tom, se v roce 2008 stala velkou atrakcí. V roce 2010 se odchov dalších mláďat nezdařil, medvědice je sežrala. „Stalo se jen to, co se v přírodě stává běžně,“ komentovali tenkrát chovatelé. V roce 2012 se pak narodili Kometa a Nanuk, naposledy v roce 2015 medvědice Noria.