Rozkol na pražské radnici. TOP 09 vyjádřila nedůvěru primátoru Hřibovi

Krajský výbor pražské TOP 09 vyjádřil nedůvěru primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti). Neplní podle něj koaliční program, zejména pokud jde o bydlení, a nedostatečně řídí hlavní město. Výbor vyzval klub Spojených sil, který tvoří TOP 09 se Starosty a nezávislými (STAN), aby vyvolal dohodovací řízení, ve kterém se řeší koaliční spory, a na prosazování svého programu spolupracoval se všemi demokratickými stranami v zastupitelstvu.

Jiří Pospíšil a Zdeněk Hřib
Zdroj: ČT24

Koalici v Praze tvoří Piráti, Praha sobě a Spojené síly, všechny subjekty mají po 13 zastupitelích v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. V klubu Spojených sil je členy TOP 09 sedm zastupitelů, za TOP 09 jako nestraník kandidoval také primátorův náměstek Petr Hlaváček.

Podnětem k jednání jsou spory s Piráty, například ohledně opatření k řešení bytové politiky, která zástupci Spojených sil navrhují a Piráti podle jejich názoru bezdůvodně blokují.

Aktuální spor Spojených sil a Pirátů na pražském magistrátu se týkal plánu radní Hany Marvanové (za STAN) podpořit výstavbu družstevního bydlení v metropoli. Strany se v pondělí na koaličním jednání dohodly na dalším postupu.

Předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) pro Deník N ale uvedl, že má silné výhrady k jednání primátora Hřiba i jeho stranických kolegů, například předsedy klubu pirátských poslanců Jakuba Michálka. Ten v pátek uvedl, že šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek by měl v zájmu sjednocení sněmovní opozice kvůli špatné pověsti odstoupit.

Krajský výbor TOP 09 se také na večerním jednání shodl na tom, že primátor nemá zasahovat do kompetencí radní Marvanové, a vyzval ho, aby „neblokoval práci na řešení dostupného družstevního bydlení pro Pražany“.

V pražské koalici se spory mezi Piráty a Spojenými silami objevují prakticky od jejího vzniku. Mezi sporná témata patřilo například odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka nebo otázka identifikace či zdanění prázdných bytů.

Spory byly také kolem pokračování privatizace městských bytů. Pospíšil a Hřib se rozcházeli i v postoji k obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a TOP 09 se na rozdíl od svých koaličních partnerů postavila rovněž proti zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti.