Kapry na Pardubicku ničí nemoc, tuny ryb čeká likvidace

Rybáři musejí v srpnu zlikvidovat chovy ryb v pěti rybnících na Pardubicku. Nakáza herpes viru, který napadá kapry, se podruhé objevila v rybníku Buňkově a nově v dalších čtyřech nádržích. Jde o chovy rybářského svazu Přelouč.

Video Události
video

Kapry na Pardubicku ničí nemoc, tuny ryb čeká likvidace

„Nákaza se tam dostala s velkou pravděpodobností od latentně infikovaných ryb. Infikovaná byla násada. Infekce na rybách nebyla znát,“ řekl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje.

V menších rybnících rybáři chovají násady, v Buňkově pak dorůstají do tržní váhy. Nakažené jsou také ryby v rybníku Švihov v obci Žarávice, v rybnících Mlynářský, Černovka a Moře v místní části Rašovy obce Turkovice. Veterináři nařídili vypuštění rybníků a usmrcení ryb během srpna.

Nemoc kaprů 

Herpes virem se mohou nakazit kapři a japonští koi kapři, jiné ryby ne, ty ale mohou nákazu přenášet. Rybáři musejí usmrtit všechny ryby. Nákaza není přenosná na člověka. Loni museli zlikvidovat chovy v Buňkově a dvou menších rybnících v okolí, Malém Buňkově a Račanském rybníce. 

Letošní ztráty na rybách v Buňkově se odhadují na tři miliony korun, je tam asi 40 tun ryb. V dalších rybnících budou škody menší. Protože voda z Buňkova teče i do Malého Buňkova, musejí rybáři vypustit i menší rybník. Ryby z Buňkova rybáři usmrcují ve speciálních kontejnerech s oxidem uhličitým. Mrtvé ryby pak zlikviduje kafilérie, řekl předseda přeloučského rybářského svazu Josef Kratochvíl.

Rybníky musejí rybáři nechat minimálně šest týdnů ladem. Loni jejich dno dezinfikovali s pomocí vrtulníku páleným vápnem, letos vápnění veterináři nenařídili.

„Opatření budou stejná kromě plošného vápnění. Je s ním množství technických obtíží, obcím to také vadilo. Vápnění není bezprostředně nutné. Přes léto stačí rybník vyschnout, přes zimu vymrznout, což je minimálně rovnající se aplikaci vápna,“ řekl Axmann.

Rybářský svaz chová ryby v 17 rybnících na Pardubicku a Chrudimsku. Buňkov má kolem 50 hektarů a je z celé soustavy největší.