Kauza chlapce z dokumentu Infiltrace: odstoupil náměstek pardubické nemocnice, vyzval jej hejtman

Pardubická nemocnice je bez náměstka pro léčebnou péči. Z funkce dočasně odstoupil Roman Michálek, který se tak nebude podílet na vyšetřování okolností, za kterých skončil malý chlapec po operaci mandlí v bdělém kómatu s trvale poškozeným mozkem. Na skutečnost, že Michálek, který byl v době operace lékařem na ORL, prozatím odstupuje z funkce, upozornila Mladá fronta Dnes. Část pardubických lékařů se ale zlobí, protože Michálkovi krok doporučil hejtman Martin Netolický (ČSSD), což považují za nevhodné zasahování.

Pardubická nemocnice
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Hejtman Martin Netolický vyzval Romana Michálka, aby nezůstával ve funkci náměstka pro léčebnou péči pardubické nemocnice, protože by se podílel na vyšetřování případu, který se stal v době, kdy sám působil jako lékař na oddělení ORL. Michálek skutečně do vyšetření případu rezignoval.

„Pan doktor Michálek požádal minulý týden až do prošetření případu o uvolnění z pozice náměstka léčebné péče pardubické nemocnice. Jako lékař pardubické nemocnice působí dál,“ řekla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Lékařským odborářům se ale takový vývoj nelíbí. Nedomnívají se, že by byl Michálek ve střetu zájmů, a naopak se jim nezamlouvá postup hejtmana Netolického. „Nelíbí se nám politické vměšování do této kauzy,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu v Pardubicích Martin Slavík.

Hejtman Netolický však upozornil, že výzvu k Michálkovu dočasnému odchodu z funkce předem konzultoval s vedením nemocnice. „Lékař, který sloužil na pohotovosti, by neměl být zároveň na straně těch, kteří případ vyšetřují,“ uvedl Netolický. Dodal, že očekává Michálkův návrat do funkce po došetření.

K odborářům se ale připojila také krajská opozice, podle zastupitele Jana Procházky (ANO) je problémem nedostatek informací. „Budu se ptát, proč právě z tohoto člověka udělali obětního beránka. Byl to ošetřující lékař? Zasáhla do toho politika? Nevíme. Nikdo nám nic neříká,“ uvedl.

Na případ, který se v pardubické nemocnici stal před dvěma lety, upozornil dokument České televize z cyklu Infiltrace. Ukázal, jaké zmatky provázely pokus zachránit osmiletého chlapce krvácejícího na chodbě ambulance ORL.

Chlapec, který absolvoval běžnou operaci mandlí, ale později se projevily komplikace, se vrátil domů po devíti měsících od osudné noci ve vigilním komatu. Co deset minut, někdy až po půl hodině, se dusí. Rodičům, kteří se o něj starají, docházejí síly i peníze, rodině pomáhají dárci. S nemocnicí se soudí, v pondělí začne odvolací řízení – soud by měl rozhodnout i o tom, zda se rodina dostane ke kompletní zdravotnické dokumentaci.