Praha 4 má nové vedení. Zastupitelé odvolali starostu Štěpánka, nahradila ho Michalcová z ANO

Zastupitelé Prahy 4 ve středu odvolali většinu radních včetně starosty Petra Štěpánka (Zelení) a novou starostkou zvolili Irenu Michalcovou z hnutí ANO. Dosavadní koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) se přesunula do opozičních lavic. Do čela radnice se postavila nová koalice ANO, ODS a TOP 09 s jedním hlasem lidovců. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že krajský výbor strany se změnami nesouhlasí.

Petr Štěpánek
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Koalice, která ve středu padla, vedla Prahu 4 od loňských podzimních voleb. Měla těsnou většinu 23 ze 45 hlasů. Dosavadní opozice jí před hlasováním vyčítala několik pochybení. Zmiňovala dopravu a zhoršování průjezdnosti či postup při zavádění parkovacích zón.

ANO, ODS a TOP 09 mají teď stejnou sílu jako předchozí vedení. Jejich zastupitele totiž posílil lidovec Josef Svoboda. Jako jediný z radních také ve funkci zůstal. Následně se stal v novém vedení místostarostou.

Nová starostka Michalcová z ANO v tajné volbě získala 23 ze 45 hlasů. „Rozvoj městské části v poslední době stagnoval a my budeme muset spoustu věcí rozhýbat,“ uvedla Michalcová. Ještě před volbou upozornila, že se bude chtít věnovat školství: „Já v něm pracuji 30 let a vidím to i zespoda, takže bych dokázala věci lépe posoudit.“

Budeme důslednou opozicí, říká Štěpánek

Pro Štěpánka, který byl starostou od roku 2014, hlasovalo 21 ze 45 zastupitelů. „K politice to patří, politika jsou půtky a šarvátky, politika je hlasování a přehlasování,“ komentoval situaci.

„V zastupitelstvu jsem sedmnáctým rokem a moje práce pro občany městské části nekončí. Vznikající byznysové koalici ANO, ODS, TOP 09 a přeběhlíků budeme důslednou opozicí,“ uvedl také Štěpánek, který je předsedou Zelených. 

Zastupitelé nejprve odvolali sedm z devíti radních bývalé koalice, o pár hodin později pak ještě osmého. Hned se konaly také nové volby. Prvním místostarostou se stal Zdeněk Kovařík z ODS. Dalším místostarostou vedle Svobody je Michal Hroza (TOP 09). V radě jsou nově za ANO Tomáš Hrdinka a Jan Hušbauer, za ODS Jaroslav Míth a Patrik Opa, za TOP 09 Filip Vácha.

„Tady se rozdávají funkce, ale chybí, co kdo bude dělat. Když jsme kandidovali my, zveřejnili jsme koaliční smlouvu,“ uvedl k tomu bývalý místostarosta Lukáš Zicha (Společně pro Prahu 4). 

Změny komentoval i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Pan Štěpánek je na eurokandidátce TOPky, ale z pozice starosty Prahy 4 ho TOPka odvolala, aby šla do koalice s ANO,“ uvedl na Twitteru. „Krajský výbor TOP 09 jasně řekl, že s tím nesouhlasí, já jsem stejného názoru. Řešíme to,“ reagoval na Hřibovy výtky předseda TOP 09 Pospíšil.

Podle nového prvního místostarosty Zdeňka Kováříka (ODS) je koaliční smlouva zatím „poloveřejná“ a k dispozici ji mají někteří, hotová bude do léta. „Skutečně jsme na koaliční spolupráci nepracovali tři měsíce,“ uvedl Kovářík. Řekl, že koalice by měla mít šest priorit.

Komunální volby v Praze 4 vyhráli loni v říjnu se ziskem 18,9 procenta hlasů Piráti a nezávislí a v zastupitelstvu obsadili deset křesel. Druhá skončila ODS, která získala 17,5 procenta hlasů a devět mandátů. O čtyři setiny procenta méně a devět zastupitelů mělo uskupení Praha 4 sobě.

Hnutí ANO dostalo ve volbách 15,3 procenta hlasů a jeho klub má také devět členů. Ve volbách uspělo i hnutí Společně pro Prahu 4 s 10,8 procenta a TOP 09 s 8,6 procenta hlasů. Její klub a klub STAN a lidovců mají po čtyřech zastupitelích.