Podívejte se, jak má vypadat nový most přes Vltavu. Propojí Podolí se Smíchovem, auta budou mít zákaz

Vedení hlavního města vybralo vítěze architektonické soutěže na nový most přes Vltavu, který má v budoucnu propojit Prahu 5 a Prahu 4. Stal se jím návrh vypracovaný ateliéry Tubes a Atelier 6. Architektonickou soutěž vyhlásilo město koncem loňského roku a přihlásilo se do ní 45 návrhů. Stavba nového mostu by podle odhadů měla vyjít zhruba na miliardu korun. Zatím ale není jasné, kdy by se s ní mohlo začít.

Do druhého kola architektonické soutěže postoupilo sedm návrhů. Komise z nich koncem minulého týdne vybrala vítězné ateliéry Tubes a Atelier 6. Jejich návrh odkazuje na kubismus a nemá žádnou konstrukci nad mostovkou, takže nenásilně zapadá do vltavského údolí. Do konce listopadu zadá magistrát vítězným ateliérům, aby podle vybraného návrhu zpracovaly kompletní projektovou dokumentaci.

Hlavním účelem stavby je zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy. „Potřebujeme vytvářet paralelní dopravní propojení, která nám umožní převážet lidi jinudy než přeplněnými úseky v centru,“ uvedl náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Dodal, že roli hraje i plánovaná výstavba na bývalém smíchovském nákladovém nádraží.

Dvorecký most bude určen pro tramvaje, pěší i cyklisty a bude možné, aby po něm jezdily také autobusy MHD. Naopak auta po něm s výjimkou hasičů či záchranné služby jezdit nebudou.

Východní vyústění mostu bude umístěno u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice. Západní pak povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Součástí projektu je také návrh nové tramvajové zastávky Dvorecký most. Odhadovaná cena zahrnuje obě předmostí a další doplňující technické a dopravní stavby.

Poslední most byl otevřen v roce 2014

V Praze je nejnovějším mostem přes Vltavu Trojský most, který byl zprovozněn v říjnu 2014. Vznikl jako součást tunelového komplexu Blanka a nahradil Trojský tramvajový most z roku 1981, přezdívaný „rámusák“, jehož provoz byl slavnostně ukončen 7. října 2013 jízdou muzejní tramvaje.

Trojský most
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Loni v prosinci se ale zřítila lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou a i řada dalších mostů v Praze je ve špatném stavu. Město proto chystá jejich opravy a připravuje i stavby několika nových mostů a lávek.