Plavecký stadion v Olomouci zdobí nový tobogan. Za 24 milionů korun

Olomoucký plavecký stadion má novou, téměř devítimetrovou toboganovou věž. Město přišla na téměř 24 milionů korun. Původní letitou vodní atrakci dělníci nedávno zbourali, protože už byla ve špatném technickém stavu. Tobogan byl uveden do provozu začátkem prázdnin.

Školáci si novinky již v pátek 29. června užili i s výhodami. Pokud donesli vysvědčení s vyznamenáním, měli vstup do areálu plaveckého bazénu zdarma. Ostatní dostali v tento den po předložení vysvědčení třicetiprocentní slevu ze vstupného.

„Výstavba nové toboganové věže je další klíčovou etapou postupné modernizace plaveckého stadionu. Délka dráhy toboganu je 77 metrů, výška věže přesně 8,8 metru a sklon má 11,4 procenta,“ objasnil parametry nové vodní atrakce investiční náměstek primátora Filip Žáček (ČSSD).

Součástí toboganové dráhy je skluzavka sestavená z průhledných dílů. „Věřím, že to přispěje k ještě větší popularitě u návštěvníků plaveckého areálu,“ doplnil.

Stavbě nového toboganu předcházela na přelomu dubna a května loňského roku demolice toho původního. Dělníci jej rozebrali včetně sklolaminátového tubusu. Odbourali také základovou desku betonové podlahy. Důvodem demolice byl havarijní stav konstrukce a vysoký stupeň koroze.

„Práce na nové vodní atrakci znamenaly nejen vlastní výstavbu dráhy a věže, ale i dodávky a montáže zařízení pro vytápění, novou vzduchotechniku, dodávku zařízení zdravotně technických instalací, elektroinstalací i úpravu technologie vody k tobogánu a dojezdovému bazénu.“

Radka Štědrá

mluvčí olomoucké radnice

Výstavba toboganové věže je pokračováním modernizace plaveckého areálu. Loni v létě byla v krytém plaveckém stadionu dokončena jedenáctimilionová investice do nových šaten, vstupu i vzduchotechniky. V roce 2013 město s pomocí evropských dotací dokončilo rekonstrukci venkovního bazénu, která stála 48 milionů korun. Vyměněna byla nejen vana velkého bazénu, která je nyní z nerezového materiálu, ale také dětský bazének.

Nové zázemí dostali plavčíci a děti mají u terasy restaurace k dispozici nové hřiště. V okolí venkovního bazénu jsou nové lavičky, lehátka i betonové sedáky. O dva roky později bylo v areálu krytého bazénu vybudováno nové sociální zázemí.

Plavecký bazén patří mezi nejvytíženější sportovně-relaxační zařízení ve městě. Návštěvnost krytého bazénu se pohybuje ročně kolem 300 tisíc návštěvníků. Letošní letní sezona byla zahájena díky teplému počasí už začátkem června.