V Olomouci začne jezdit nová tramvajová linka "U". Spojí stanice Neředín a Nová Ulice

Nová tramvajová linka s označením U začne od úterý 1. května zkušebně jezdit v Olomouci. Propojí přitom konečné zastávky Neředín a Nová Ulice. Na lince U už cestující při jízdě na této trase nebudou muset přesedat, sdělila mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Martina Krčová.

V Olomouci přibude nový spoj
Zdroj: Město Olomouc Autor: Blanka Martinovská

„Linka bude provozována v pracovní dny v intervalu 60 minut a bude se jednat o nízkopodlažní spoj,“ uvedla Krčová. Pokud se osvědčí, bude od letošního prosince začleněna do běžných jízdních řádů olomoucké MHD.

Tramvaje „U“ spojí lidnaté sídliště Nová Ulice přes centrum Olomouce s městskou částí Neředín, kde nedaleko konečné zastávky funguje krematorium, hřbitov či Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého. Směrem na Novou Ulici linka projíždí kolem fakultní nemocnice.

„O zavedení linky na trase z konečné zastávky v Neředíně na konečnou zastávku Nová Ulice, která pro cestující znamená komfort bez nutnosti přesedání, jsme rozhodli na základě podnětů cestujících.“

Antonín Staněk (ČSSD)

olomoucký primátor

Proč se spoj označuje právě písmenem „U“? Vysvětlení je podle olomouckého primátora Antonína Staňka (ČSSD) prosté – jeho trasa na mapě MHD totiž toto písmeno připomíná.

První vyhodnocení efektivnosti provozu nové linky proběhne už koncem května. Na trase sečte dopravce nejen cestující ve voze, ale také uskuteční dotazníkový průzkum ke zjištění objemu přepravy mezi oběma městskými částmi. Další důležitá data přinesou analýzy na tramvajových zastávkách Hlavní nádraží, U Mořice, Palackého, Okresní soud.

Dnes jsou tramvaje na lince U mezi konečnou zastávkou Neředín a Nová Ulice nasazovány do provozu pouze v případě nutných výluk v tramvajovém provozu.

DPMO v roce 2016 po Olomouci přepravil 54,7 milionu lidí, stejně jako v roce 2015, kdy se ve městě zastavil několikaletý pokles počtu cestujících v tramvajích a autobusech městské hromadné dopravy. Podnik, jehož stoprocentním vlastníkem je město, předloni provozoval 68 tramvajových vozidel a 77 autobusů. Údaje za loňský rok zatím nebyly zveřejněny.