ÚOHS zakázal pražskému dopravnímu podniku uzavřít smlouvu na 300 autobusů

Pražský dopravní podnik nesmí uzavřít smlouvu v tendru na dodávku 300 autobusů. Zakázal mu to předběžným opatřením Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad se případem zabývá na základě podnětu firmy Iveco, která byla z tendru vyřazena pro dílčí nesplnění technických požadavků na vybavení autobusů. DP nyní čeká na vyhotovení rozhodnutí úřadu, pak se rozhodne, jak dál postupovat, uvedla mluvčí Aneta Řehková.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Úřad ve čtvrtek vydal předběžné opatření, kterým zadavateli zakázal uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem, a to až do nabytí právní moci rozhodnutí ÚOHS ve věci,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Důvody vydání předběžného opatření blíže nepopsal.

Společnost Iveco podle dopravního podniku nesplnila podmínky nabídnutým typem zobrazovače času a tarifního pásma. „Stejně tak nabídla zařízení pro nevidomé, které v době podání nabídky nebylo certifikováno,“ uvedla už dříve mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. 

DPP nabídku Iveca ještě před vyloučením předal k posouzení soudnímu znalci. „Výslovně ve svém závěru konstatoval nesplnění zadávacích podmínek. Soudní znalec se svým závěrem seznámil ostatní členy komise. Pokud bychom nepostupovali uvedeným způsobem, dopustili bychom se porušení zákona a na výsledek výběrového řízení by si mohli oprávněně stěžovat ostatní uchazeči,“ dodala Řehková.

Podle serveru zdopravy.cz nabídlo Iveco v soutěži autobusy za 1,482 miliardy korun, SOR za 1,5 miliardy korun. Třetí byl Solaris s nabídkou 1,639 miliardy. Cena ale nebyla jediným ukazatelem, váhu měla i spotřeba a provozní náklady. Iveco je má vyšší, ale nakonec v bodovém hodnocení těsně SOR porazilo, podle serveru o čtyři setiny bodu. Hodnoticí komise ale v nabídce našla nedostatek, kvůli kterému firmu nakonec vyloučila.

Advokátní kancelář může být ve střetu zájmů

Server v souvislosti s tendrem upozornil, že advokátní kancelář Rowan Legal, která se zakázkou na nákup 300 autobusů radí pražskému dopravnímu podniku, současně zastupuje v jiném případu společnost SOR, a to ve sporu s Dopravním podnikem města Brna.

DPP podle své mluvčí Anety Řehkové neví, že by Rowan Legal zastupoval současně jednoho z uchazečů. „Mohlo by se jednat o střet zájmů a porušení zákona o advokacii. Podle něj je advokát povinen sám upozornit svého klienta, že má konflikt zájmů, a poskytnutí takovéto právní služby pak odmítnout. Společnost Rowan Legal nic takového neudělala,“ řekla serveru Řehková.