Masarykův okruh v Brně

První byl motocyklový přebor Moravy. Okruh v Brně slaví 30 let

Přesně před 30 lety se na Masarykově okruhu v Brně jel první závod. Zavodní dráha v lesích mezi Ostrovačicemi a brněnskou částí Žebětín nahradila původní městský okruh, na kterém se závodilo už od 30. let minulého století. Okruh patří k nejdelším v rámci seriálu MotoGP.

 

Nynější pětikilometrový okruh byl vybudován v letech 1985–1987 na katastrálním území Ostrovačic a Brna-Žebětína, přičemž start závodů je v katastru Ostrovačic.

Každoročně se zde koná několik závodů automobilů i motocyklů, včetně nejprestižnější Grand Prix České republiky, která je zařazena do seriálu mistrovství světa silničních motocyklů.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Okruh v Brně slaví 30 let

Zdroj: čt24

V sobotu 18. července 1987 se na novém okruhu konal první závod, kterým byl motocyklový přebor Moravy. Na tuto akci navázalo společné mistrovství republiky motocyklů a automobilů. Na Masarykův okruh se také vrátily závody mistrovství světa silničních motocyklů, které od roku 1987 vynechaly pouze jeden ročník (1992).

Masarykův okruh se stavěl 3 roky. A byl u toho i traťový komisař Jaroslav Marek. „Všichni jsme byli řemeslníci, všichni jsme uměli všechno. A nejhezčí bylo to, jak jsme byli zapálení,“ řekl Marek.

Okruh patří v rámci seriálu MotoGP k jedné z nejdelších tratí. Zaujímá třetí místo za malajsijským Sepangem a britským Silverstonem.