Kolony na D1 i objízdné trase. Peklo za Brnem pokračuje

Komplikace na dálnici D1 mezi Vyškovem a Brnem pokračují. Přes den kolona opět dosahovala od Holubic, kde je provoz svedený do jednoho pruhu, až k Rousínovu, řidiči se zdrželi i tři čtvrtě hodiny. Podobně jsou na tom taky objízdné trasy. Dlouhé kolony vznikají i na staré dálnici a řidiči hledají i netradiční zkratky po polních cestách.

Kolona na D1 mezi Vyškovem a Brnem
Zdroj: ČT24

Červená barva dálnice na mobilních aplikacích. Kolona, auta se posouvají krokem. Kdo nemá aplikaci, která mu hustotu dopravy v omezení ukáže, hned za Vyškovem vjede přímo do fronty. I do ní se ale dá vjet velmi těžko. Policisté dopravu neusměrňují. „Za zhruba čtyři hodiny natáčení jsme kolem dálnice nepotkali ani jednoho policistu, který by provoz usměrňoval nebo pomáhal řídit,“ popsala redaktorka České televize Martina Tlachová.

V případě, že na dálnici není nehoda, je tam podle šéfa dopravní policie jihomoravského kraje Jindřicha Rybky policie zbytečná. „My se zaměřujeme hlavně na objízdné trasy, kde jsou větší problémy,“ řekl Jindřich Rybka. Kolony by se mohly zmírnit správným řazením aut. Řidiči se ale podle policisty stále řadit do zipu neumí.

Do kolony je potřeba dost pití a klimatizace

Dostatek pití a funkční klimatizace na cestu mezi Vyškovem a Brnem je momentálně naprostá nezbytnost. „Vyjel jsem před 45 minutami a od té doby jsem v koloně. A do toho ještě slunce. Vodu mám. I klimatizace funguje,“ svěřil se řidič z Polska. „Právě mi před chvílí bouchla klimatizace, začíná tu být děsný horko. Hodinu už tady popojíždím,“ nešťastně řekl další řidič. Na proměnných tabulích přitom svítí jediná informace. Provoz omezen, uprav rychlost. Přitom právě to je nejspíš každému jasné.

Řidiči se otáčejí do protisměru

Snaha dostat se z dopravního pekla na dálnici D1 vede některé řidiče k velkému riskování. Otáčejí se do protisměru a sjíždějí. „Za podobné riskování hrozí řidičům ve správním řízení pokuta až 10 tisíc korun a až roční zákaz řízení,“ řekl Jindřich Rybka.

Objízdné trasy z Vyškova do Brna
Zdroj: ČT24

Řidiči hledají i méně známé objížďky

A podobně jsou na tom taky objízdné trasy. Dlouhé kolony pravidelně vznikají na staré dálnici. Dlouhé kolony trápí řidiče především na trase Staré dálnice mezi Tvarožnou a Brnem. Řidiči hledají další cesty, kterými se dostat do Brna rychleji. Nejen kamiony je tak stále častěji vidět třeba v Ochozi u Brna. Tam se totiž spojují dvě z delších objízdných tras vyhýbajících se zaplněným silnicím. Stále oblíbenější je taky polní cesta mezi Podolím a Líšní. Ještě nedávno tady stával zákaz vjezdu. Ten už je ale několik týdnů pryč.

Úsek dálnice D1 s dopravním omezením
Zdroj: ÚAMK

Kolony spojené s opravou dálnice navíc zpomalují ve směru na Brno taky hromadnou dopravu. Nejviditelnější je v posledních dnech zpožďování trolejbusů od Šlapanic. Podle dopravního podniku vozy nabírají pravidelně až půlhodinové zpoždění. Podobně jsou na tom taky autobusy spojující například Rousínov s Brnem.

Provoz se do dvou zúžených pruhů v každém směru opět vrátí po 23. červnu. Oprava bude kompletně hotová 30. července. Definitivně tak skončí omezení mezi Brnem a Vyškovem, která začala v roce 2012. Od té doby silničáři opravili dálnici mezi 194. a 230. kilometrem v obou směrech.