Plánovaná zástavba v centru Ostravy

V centru Ostravy se má velkoryse stavět. Mohly by se zde rozsvítit i gotické sklepy

V centru Ostravy, které se dlouhodobě vylidňuje, se chystá zástavba tří proluk. Chystá ji městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Chce tak lidem nabídnout další možnosti nájemního bydlení a vrátit do středu krajského města rezidenty, kteří by měli přispět k jeho oživení. Mohly by zde být i vizuálně přitažlivé prvky, například osvětlené původní gotické sklepy.

 

Obvod se chce na vzniku proluk podílet spolu s městem, bez jehož finanční výpomoci by stavby nebyl schopen zaplatit, sdělila mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

Chystá se již architektonická soutěž na výstavbu bytového domu v proluce ulic Kostelní a Biskupská. Zastavěna bude plocha současného parkoviště o rozloze zhruba 1100 metrů čtverečních.

Architektonická vizualizace proluky v Biskupské ulici
Zdroj: www.moap.cz

„Území je, díky v minulosti nekoncepčně vybudovanému vchodu do kolektoru, poměrně složité a jako jednu z podmínek výstavby bytů jsme měli zabezpečení odpovídajícího počtu podzemních parkovacích míst. To se podařilo a v současné době jsme objednali u Národního památkového ústavu Ostrava archeologický průzkum a požádali město a útvar hlavního architekta o administraci architektonické soutěže,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka (Ostravak).

Kromě bytů a podzemního parkování se v objektu počítá s obchody a administrativní částí. Náklady jsou odhadovány na 100 milionů korun.

Šestipatrová Rezidence Janáčkova

Ještě dále je obvod s výstavbou bytového domu Rezidence Janáčkova naproti objektu bývalých jatek, jejichž obnova se rovněž připravuje a po renovaci mají sloužit jako zázemí městské galerie.

„Šestipatrový dům s 26 byty je vyprojektován a čeká na vydání územního rozhodnutí. Po vydání stavebního povolení, které je předpokládáno ve druhé polovině roku, jsme připraveni vyhlásit veřejnou soutěž na zhotovitele,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka (Ostravak)

Dům má mít především byty velikosti 2+kk, ale i čtyři byty 3+kk a jeden byt 4+kk. Vytvořeno bude i 33 parkovacích stání, z toho deset vnitřních. Náklady jsou odhadovány na 50 milionů korun.

Perla v centru města - Nové Lauby

Zadána už byla i architektonická studie, která řeší zástavbu na území dnešního parkoviště vedle Staré radnice v sousedství centrálního Masarykova náměstí. Projekt Nové Lauby počítá nejen s podzemním parkovištěm, ale i obchodní částí a především výstavbou bytů.

 

Městský radní Lukáš Semerák (Ostravak) řekl, že už v létě by v lokalitě mohl být zahájen archeologický průzkum. Je totiž možné, že se tam nacházejí gotické sklepy. „Myšlenka je taková, že pokud by se tam gotické sklepy našly, tak bychom mohli do částí chodníků dát takové dlouhé skleněné plochy, které bychom nasvítili,“ uvedl Semerák.

Podle něj by to přispělo nejen k prosvětlení Velké ulice, která je poměrně úzká, ale mohlo by jít i o další atrakci.