OKD chce víc času na sepsání „záchranného plánu“. Státu předloží nabídku spolufinancování

Vedení těžební společnosti OKD požádá soud o prodloužení lhůty k předložení reorganizačního plánu o 120 dnů, tedy do dubna příštího roku. Učiní tak s ohledem na termín zpracování znaleckého ocenění OKD i na zahájení procesu hledání strategického partnera. Mluvčí firmy Ivo Čelechovský také řekl, že na základě finanční analýzy OKD v prosinci předloží příslušným ministerstvům konkrétní požadavky na spolufinancování. O jakou částku by mělo jít, zatím není jasné.

Úpravná uhlí OKD v Karviné-Darkově
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Firma už podle Čelechovského oslovila přes 200 domácích i zahraničních investorů, kteří by se mohli stát jejím strategickým partnerem. „Musí ovšem splňovat tu podmínku, že se budou podílet nejen na profinancování výroby, ale i na následném útlumu dolů. Firma OKD je nabízena jako celek,“ řekl Čelechovský.

„Od strategického partnera se očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů rovněž zajistí financování následného útlumu.“

Ivo Čelechovský

mluvčí OKD

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který v pondělí navštívil Moravskoslezský kraj, uvedl, že otázku další státní pomoci pro OKD sám otevírat nebude. „Za ministerstvo průmyslu a obchodu říkám, že pokud budou potřebovat veřejné peníze, tak si o ně musí říct. Stát už poskytl OKD půjčku 700 milionů korun.

„Musí si o ně (peníze) říct ideálně vedení firmy a měl by to podpořit i Moravskoslezský kraj… V opačném případě hrozí konkurz, když se to nevyřeší do 12. dubna.“

Jan Mládek (ČSSD)

Ministr průmyslu a obchodu

Ministr řekl, že OKD oslovilo i ministerstvo průmyslu. “Byl jsem z toho trochu rozpačitý, nicméně státní podnik Diamo se tím bude zabývat a pravděpodobně učiní nějakou předběžnou nabídku,„ sdělil. Prodej OKD jako celku podle něj může být problém. “Je to trošku účet bez hostinského, protože já si myslím, že pokud soukromý investor bude muset zaplatit veškeré náklady za technický útlum minimálně Dolu Paskov, tak buď bude prázdná množina, pokud k tomu přistoupí seriózně ti potenciální investoři, anebo nebude prázdná množina, a pak budu mít obavy o kvalitu těch investorů, jestli to myslí vážně a upřímně,„ řekl ministr.

OKD chce uzavřít Paskov

Ivo Čelechovský dodal, že OKD nyní intenzivně pracuje na první fázi restrukturalizace OKD, která řeší maximální těžbu v karvinské části těžebního revíru. “S tímto cílem je spojen i nový model útlumu Dolu Paskov, a to snaha o maximální převod zaměstnanců z této lokality do karvinské části. K tomu účelu vedení společnosti připravuje i určitý motivační program,„ řekl Čelechovský.

Ztrátový Důl Paskov by firma chtěla co nejdříve zavřít. Chybí jí ale peníze, které by musela vyplatit propuštěným horníkům. Nyní v Paskově pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Pokud by firma většinu z nich převedla jinam, bez práce by podle odborářů zůstalo okolo 700 lidí.

Firma OKD je od května v úpadku. Věřitelé v srpnu schválili její reorganizaci, původní termín pro předložení reorganizačního plánu má vypršet 12. prosince. V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam pracuje okolo 12 000 lidí.