Frýdek-Místek otevřel Přístav – domov pro nemocné bezdomovce

Armáda spásy začala provozovat ve Frýdku-Místku domov pro nemocné bezdomovce, kteří potřebují trvalou péči. Tamní magistrát nechal pro lidi bez domova, kterých je tam podle průzkumu přes tři sta, z toho desítky vážně nemocných, zrekonstruovat bývalou školu. V domově Přístav bude žít až třicet dva mužů a žen. V Česku jde o ojedinělé zařízení. Dvě podobná jsou pouze v Ostravě.

Frýdecko-místecký Přístav navazuje na dva stejnojmenné domovy v Ostravě, které také provozuje Armáda spásy. Jsou plné a na umístění čekají desítky dalších lidí. Bydlení a péči tam mají zajištěnou například lidé po infarktu, s amputovanými končetinami, s diagnózou važné duševní nemoci nebo demence, kteří by na ulici nepřežili. Rodina se k nim nehlásí, v léčebnách dlouhodobě nemocných mohou být jen omezenou dobu, domovy důchodců jsou jim finančně nedostupné a běžné azylové domy na ně nejsou zařízeny.

Klienti musí za byt a stravu platit

„Klientům poskytujeme především bydlení. Máme pokoje s jedním až se třemi lůžky. Zajišťujeme jim pravidelnou stravu včetně diet a potřebnou ošetřovatelskou a zdravotní péči,“ uvedla ředitelka frýdecko-místeckého Přístavu Petra Morcinková. Zatím se nastěhovalo první patnáct klientů. „Jsou velmi spokojeni. Váží si především tepla, své postele a pravidelné stravy,“ řekla.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Reportáž: Ve Frýdku-Místku otevřel Přístav pro nemocné bezdomovce

„Jsou to většinou lidé s chronickým duševním onemocněním, anebo lidé, kteří mají poškozené zdraví v souvislosti se závislostmi,“ řekl Morcinková. Dodala, že o klienty pečují mimo jiné čtyři zdravotní sestry. Domov spolupracuje s odbornými lékaři a sociálními pracovníky městského úřadu i neziskových organizací.  Na základě jejich šetření v terénu vybrala Armáda spásy do Přístavu muže a ženy, kteří potřebovali pomoc nejvíce.

Domov se zvláštním režimem je upraven pro vozíčkáře. Za ubytování klienti platí 150 korun, za jídlo 130 korun denně, maximálně ale může jít o osmdesát pět procent z jejich měsíčního příjmu. Se zajištěním sociálních dávek a dalších záležitostí jim pomáhají sociální pracovníci.

Armáda chce otevřít Přístavy ve všech krajích

Podle národního ředitele sociálních služeb Armády spásy Františka Krupy jsou zkušenosti z ostravských Přístavů velmi dobré. „Jeden funguje už deset let, druhý tři roky. Práce s těmi lidmi je úžasná a při vhodné kapacietě se to dá dobře zvládat. Chtěli bychom otevřít podobné domovy ve všech krajích,“ uvedl Krupa. Z průzkumu, který si organizace udělala mezi klienty azylových domů, podle něho vyplývá, že by pobytovou službu s ošetřující péči potřebovalo deset až dvacet procent z nich.

Armáda spásy má v Česku síť zařízení pro bezdomovce - noclehárny, azylové domy, denní centra. Přístavy pro nemocné, kteří potřebují trvalou péči, provozuje zatím tři v Moravskoslezském kraji. Chce je ale otevřít postupně ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
Autor: Igor Zehl

Bezdomovců začalo přibývat v devadesátých letech, kdy na ulici skončili hlavně padesátníci. Podle průzkumů často přišli o byt po rozvodu, ztrátě zaměstnání, kvůli alkoholismu. Těm, kteří drsný způsob života přežili, je teď kolem sedmdesáti a jsou na tom hůř než jejich vrstevníci, kteří chodí k lékaři. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí žije v Česku nejméně třicet tisíc bezdomovců a dalších sto tisíc je bezdomovectvím ohroženo.

Bezdomovectví má předcházet sociální bydlení

Vláda Bohuslava Sobotky připravuje zákon o sociálním bydlení, který má podle plánu začít platit v lednu 2017. Jedním z cílů koncepce je právě předcházení bezdomovectví. Lidé v tísni by měli mít možnost získat sociální byty za dostupné nájmy. Zajišťovaly by je obce, které by dostávaly peníze ze státního rozpočtu. Podle koncepce má jít ročně asi o tři miliardy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s tím, že na sociální byty by se měla přesunout velká část z peněz, které jdou nyní na sociální dávky na bydlení.