Dodávky elektřiny z Dukovan klesly kvůli odstávce na čtvrtinu

V Jaderné elektrárně Dukovany časně ráno přestal dodávat elektřinu do sítě třetí blok. Od pátku je už mimořádně odstaven blok číslo 2. V obou blocích budou odborníci několik týdnů kontrolovat sváry. Další ze čtyř dukovanských bloků už stojí od konce srpna kvůli pravidelné údržbě. Dodávky proudu z Dukovan tak od soboty klesly na čtvrtinu.

U bloku číslo tři začali energetici snižovat výkon v pátek kolem 22:00. „Kolem půlnoci jsme odfázovali první a v sobotu krátce před 03:30 i druhou turbínu," řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Po odstavení se oba bloky budou dva dny vychlazovat. Pak začnou přípravy na rentgenování. Z potrubí kvůli tomu bude odstraněna izolace a vypuštěna voda.

Energetici pořídí nové rentgenové snímky svárových spojů v jaderné i nejaderné části obou bloků. Sváry je podle Bezděka potřeba zkontrolovat, protože se ukázalo, že některé jejich starší rentgenové snímky nejsou dobře čitelné.

Dukovany za normálních okolností pokrývají pětinu spotřeby proudu v ČR

Neplánované odstávky potrvají několik týdnů, zřejmě nejméně čtyři. Délku odstávek ČEZ upřesní v následujících dnech. Bezděk uvedl, že elektrárna se nyní domlouvá s dodavatelskými firmami.

Jaderná elektrárna Dukovany má výkon 2000 megawattů. Pokrývá pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Zároveň stojí i jeden z temelínských bloků. V České republice tak bude podle čtvrtečního vyjádření firmy ČEZ chybět více než polovina výrobních kapacit jaderných elektráren. Nedostatek elektřiny v ČR podle firmy ČEZ nehrozí, protože odstavované bloky Dukovan budou nahrazeny najetím dalších zdrojů. Provoz české přenosové soustavy podle provozovatele přenosové soustavy ČEPS mimořádná odstávka v Dukovanech neovlivní.

Dukovanský blok číslo jedna byl koncem srpna odstaven v souladu s ročním harmonogramem. Podle plánu by měl začít znovu dodávat elektřinu 26. října.

ČEZ letos potřebuje získat nové povolení pro provoz prvního dukovanského bloku a do konce příštího roku také novou licenci pro provoz druhého bloku. U zbývajících dvou bloků současné povolení k provozu vyprší 31. prosince 2017.