Obří rekreační projekt na Lipně rozděluje veřejnost

České Budějovice - Na Lipně má vyrůst obří rekreační park. Do roku 2014 by zde měla vzniknout nová vesnička s více než stovkou domů a apartmánů, restauracemi, sportovišti, minimarketem a jachetním přístavem. Přes miliardu korun chce na břehu jezera investovat rakouská společnost. Jde o jeden z největších projektů v českém cestovním ruchu a názory na něj jsou rozdílné. Ministerstvo životního prostředí je pro, vítají ho i místní obce. Naopak proti projektu vystupují občanská a ekologická sdružení. 

Projekt rekreačního parku by měl vzniknout pod lipenským Kovářovem. Šumavu nepoškodí, rizika spojená s jeho výstavbou nejsou veliká. Takové je definitivní rozhodnutí ministerstva životního prostředí. „Naše stanovisko je pozitivní, obsahuje však dvaaosmdesát podmínek,“ informuje mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Jakub Kašpar. Ministerstvo celý projekt posuzovalo v tzv. procesu EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. „Toto rozhodnutí nás velice zklamalo. Ministerstvo na jedné straně kritizuje zástavbu Šumavy, na druhé straně povolí takový obrovský komplex,“ diví se Jaroslava Brožová z ekologického sdružení Jihočeské matky.

Rekreační areál vyroste na téměř sedmnácti hektarech a bude mít vlastní přístavní molo. Podle investorů půjde o nenápadný shluk domů. „Snažili jsme se vyřešit ten projekt tak, aby byl co nejvíc šetrný k životnímu prostředí,“ uvádí zástupce investora UBM Bohemia Simona Kulhánková.    

Odpůrci naopak hovoří o zbrusu nové velké vesnici, která zasáhne do zatím minimálně dotčené krajiny. „Dojde k enormnímu zatížení celé oblasti,“ tvrdí Rudolf Hankovec z Občanského sdružení osady Hruštice.  

Investorům už patří pozemky, se stavbou počítá i územní plán. Zástupci Frymburka, na jehož katastru má více než sto nových budov stát, projekt rozhodně podporují. „Projekt zapadá do kontextu transformace oblasti ze zemědělsko-lesnické na služby a cestovní ruch,“ hájí projekt starosta Frymburka Ota Řezáč. Podle něj tak získá Lipensko důležitá pracovní místa.    

Zatím velmi zdrženlivý je kraj, spíše je proti tak rozsáhlému projektu. „Já si nepřeji, aby se Lipno stalo jakýmsi Disneylandem,“ říká hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. 

Rakouští investoři slibují vedle sportovišť a domů také vlastní čističku. Plánované domy sladí s venkovskou architekturou a před zahájením stavby provedou i zoologický průzkum. Celkové náklady odhadují na miliardu čtyři sta milionů korun. Podle frymburského starosty by měl investor získat stavební povolení na začátku příštího roku. Jestli se v té době začne také stavět, není zatím jasné.

/*json*/{"map":{"lat":48.663883,"lng":14.167894,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.663883,"lng":14.167894,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/