Dějiny vyměšování připomene 800 nočníků a záchodů

Třebotov - Unikátní sbírkou nočníků a historických toalet se pyšní manželé Jan a Renáta Sedláčkovi ve středočeském Třebotově. Ve svém muzeu, které vybudovali ve zrekonstruované středověké tvrzi ze 13. století, mají už téměř osm stovek exponátů z celého světa. Inspirací jim byl prevét – jeden z prvních typů středověkých toalet, který objevili při rekonstrukci tvrze.

Téma lidského vylučování manžele zaujalo natolik, že začali skupovat zajímavé nočníky a historické toalety – a vystavovat je ve vlastním muzeu. Jejich sbírku zdobí mimo jiné truhlový cestovní záchod, francouzský záchod ve tvaru barokního altánku, nočník, který pravděpodobně používali pasažéři Titanicu, nebo VIP nočníky - například z Lincolnovy ložnice Bílého domu. Na aukci v Londýně se pak podařilo vydražit nočník vyrobený pro Napoleona.

Nočník vyrobený pro Napoleona
Nočník vyrobený pro Napoleona

„Máme ve sbírce i takové zajímavosti, jako je třeba truhlice na šperky, která byla předělána na záchod, protože ti lidé radši zničili krásnou dýhovanou truhlici, protože toužili po tom mít doma taky již nějaké sedací zařízení na toaletu,“ říká Renáta Sedláčková.