Brněnští muslimové se omluvili za nenávistné protižidovské kázání

Brno – Předseda tuzemské islámské nadace Hassan Muneeb Alrawi se omluvil židovské obci za nenávistné kázání, které zaznělo v brněnské mešitě. Jeden z českých vyznavačů koránu tam citoval pasáže, které ponoukají k likvidaci druhé komunity. Muslimové na dnešní tiskové konferenci rovněž odmítli, že se radikalizují a že jsou ve spojení s teroristickými islamistickými organizacemi.

„Soudný den nenastoupí, dokud muslimové nepovedou válku proti židům. Muslimové je budou zabíjet tak, že se zbývající židé budou schovávat za balvany a stromy. A pak kámen nebo strom promluví: muslime, služebníče boží, tam za mnou je žid. Přijď a zabij ho.“ Tato slova zněla před třemi lety brněnskou mešitou, při svém kázání je pronášel český konvertita Lukáš Větrovec. Pasáže vybral ze starých náboženských textů, které hovoří o válce a zabíjení židů.

Větrovcovo kázání vyvolalo vlnu nevole. Odsoudila jej židovská komunita, padla trestní oznámení a mladí lidovci už dokonce podali návrh na ministerstvo kultury, aby se celému Ústředí muslimských obcí v České republice zrušila registrace. Případem se stále zabývá policie, zda bude Větrovec stíhán se teprve rozhodne.

Lukáš Větrovec v brněnské mešitě
Lukáš Větrovec v brněnské mešitě

Hassan Muneeb po incidentu brněnským židům zaslal vysvětlující dopis, který ale nebyl formulován jako omluva. S omluvou přišli brněnští muslimové dnes. „Velice nás mrzí, že tehdy to kázání proběhlo tady v brněnské mešitě tak, jak to podával pan Větrovec. Omlouváme se všem, zvláště židovské obci, kteří byli pohoršeni tímto kázáním, a ujišťujeme, že to nepohlo naši komunitu k žádné nesnášenlivosti,“ prohlásil Muneeb.

Brněnským muslimům chybí imám

Lukáš Větrovec byl podle šéfa islámské nadace pokárán ihned po svém kázání a další proslovy už musel předkládat jejímu vedení ke kontrole. „Kazatelskou činnost u nás (Větrovec) ukončil. Problém je v tom, že nemáme imáma (duchovního), který by kázání vedl na kvalitní úrovni,“ přiznal Muneeb. V minulosti si již jednoho muslimové v zahraničí našli. Nedostal ale povolení k pobytu v ČR. Nyní nadace jedná o dalším imámovi.

Předseda islámské nadace Hassan Muneeb Alrawi
Předseda islámské nadace Hassan Muneeb Alrawi

Dnešní tiskové konference se účastnil i politolog Miroslav Mareš, který se zabývá extremismem v Česku. „Rozhodně nelze říci, že by se brněnští muslimové radikalizovali. Jak je vidět, snaží se vše vysvětlit a komunikují. Jistě se radikální věřící někde objevit může. To ale nadace není schopna ovlivnit,“ konstatoval.

Nejsme radikální, tvrdí Muneeb

„Za nadaci jsme připraveni poskytnout orgánům činným v trestním řízení všechny podklady i k dalším obviněním, která ale považujeme za krajně účelová,“ uvedl její předseda. Jde o údajné spojení nadace s radikálními palestinskými organizacemi, údajné finanční dary pro muslimy ze Saúdské Arábie. Obojí Muneeb popírá.

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové