V Klení zachraňují kostel

Klení – Obyvatelé Klení na Kaplicku se snaží zachránit chátrající kostel. Je ze 14. století a patří mezi nejstarší v kraji. Církev ho od 60. let nepoužívá a obec ho do svého majetku nechce. Místní dominantu tak zachraňují dobrovolníci. Těm už se podařilo zakonzervovat střechu a zpevnit klenbu.

Někdejší dominanta obce se za půl století nepoužívání proměnila v chátrající stavbu. O kostel se ale začali starat dobrovolníci. Od jara tu odpracovali přes 200 hodin. Vyčistili starý nepoužívaný hřbitov od náletových dřevin, postavili pomníky, vyčistili zídku. Teď kostel zabezpečují před zimou.

Plán na rekonstrukci počítá s více než pěti miliony korun. Ty by měly zajistit granty. Vnější fasáda opadala, hlavní je teď ale zpevnit klenby kostela a opravit vylámanou podlahu. Kostelu chybí i okna. Kostel, který leží v bývalém příhraničním pásmu, byl odsvěcen ve druhé polovině minulého století a církev ho znovu používat neplánuje.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Bezúplatný převod kostela na obec zastupitelstvo zamítlo, od církve ho tak má na deset let vypůjčený občanské sdružení. To chce do budoucna kostel využívat jako výstavní prostor a zapojit ho do oficiálních turistických tras. Už teď tu pořádá charitativní koncerty. Starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová (KDU-ČSL) se nechala slyšet, že obec je připravená poskytnout finanční pomoc.