Zámek ve Světlé koupili soukromníci, napumpují do něj 100 milionů

Světlá nad Sázavou - Definitivně v soukromých rukou je ode dneška zámek Světlá nad Sázavou. Za 17 milionů korun památku i s veškerým inventářem koupila rodina Degerme. Zámek chce kompletně zrekonstruovat a vybudovat tu muzeum, restauraci a hotel.

Manželé Helena a Viktor Degerme pocházejí z Ukrajiny, v Česku už žijí 16 let. O svém soukromí ani o zahraničních podnikatelských aktivitách mluvit nechtějí, ochotně ale vyprávějí o svém záměru se zámkem. „Podle jejich záměru se z toho stane skutečně noblesní nemovitost, kde bude nadregionální muzeum, mimořádně kvalitní restaurace se špičkovým hotelem a zároveň dojde k rekonstrukci těch největších a nejvýznamnějších místností,“ popisuje starosta Světlé Jan Tourek (KDU-ČSL).

Rodina se chystá v nejbližších letech do nemovitosti investovat až 100 milionů korun. „První věc - sanace objektu a fasády. Vše musíme vrátit do prapůvodního krásného stavu a čistého historického slohu. Vznikne tu několik apartmánů, které budou zařízeny autentickým starožitným nábytkem,“ plánuje majitelka. „Deset procent areálu si necháme pro vlastní bydlení,“ dodává. 

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Se záměry rodiny Degerme na světelském zámku se mohou zájemci z řad veřejnosti podrobně seznámit na čtvrteční veřejné besedě, která začne v 10 hodin dopoledne. 

Kraji Vysočina se zámek dlouho nedařilo prodat. Poté, co ho opustila střední zemědělská škola, se dlouho nevědělo, co s památkou bude. Odkoupilo ji město se záměrem ji co nejdříve zase prodat, ale hlavně zachránit a dál veřejně využívat reprezentativní prostory a zámecký park.