Oceněný hrdina: Na řidiče už sahaly plameny, když jsem ho vytáhl

Brno - Tragická nehoda, při které málem uhořeli dva lidé, skončila nakonec jen doutnajícím vrakem auta. Mladý pár z hořícího vozu vytáhl policista Jakub Štaffa, který dnes za svůj hrdinský čin získal ocenění Gentleman silnic. Dveře auta nešly po nehodě otevřít, aby se k dvojici dostal, musel ohnout rám dveří - vlastníma rukama.

„Dívku jsem vytahoval, když motorová část hořela. Na řidiče už sahaly plameny,“ popsal stresující situaci bezprostředně po nehodě jihomoravský policista Jakub Štaffa. Byl to právě on, kdo se loni 16. listopadu připletl k hromadné nehodě nedaleko obce Štarnov na Olomoucku. Když se vracel ze služby domů, přímo před ním se srazila dvě auta, sám musel strhnout řízení do protisměru, kde se jen těsně minul s jiným autem.

Když jeho vůz skončil v poli, vystoupil a běžel se k nehodě podívat. Jedno z aut už pomalu začalo doutnat. „Dveře nešly otevřít, tak jsem se snažil je vypáčit. Nakonec se mi podařilo ohnout rám dveří a vytáhl jsem dívku,“ zavzpomínal 27letý policista, který je ve službě už 7. rokem.

Jakmile se mu podařilo vyprostit mladou dívku, rychle přeběhl na druhou stranu auta, jenže 19letý řidič měl obě nohy zlomené. Z auta se proto nemohl dostat. „Jeden účastník mi přiběhl pomoct ho vytáhnout. Kdybych tam ale nebyl já, byl by tam určitě někdo jiný, kdo by jim pomohl,“ skromě ohodnotil svůj výkon oceněný policista.

Odvážný čin pomohl zachránit život 16leté Nikole, která seděla na místě spolujezdce, zatímco její přítel vůz řídil. „Pamatuju si jen, že nás vytahoval. Nechci si to vůbec připomínat, jsem ráda, že je to za mnou. Podruhé to nechci zažít,“ prohlásila před časem mladá studentka. „Oba mu strašně děkujeme, že nás zachránil. Kdyby tam nebyl…,“ nedokončila chmurnou představu Nikola.

1 minuta
Jakub Štaffa popisuje záchranu z hořícího auta
Zdroj: ČT24

„Rodiče řidiče mi přijeli osobně poděkovat, ale už jsem na to skoro zapomněl. Jsem rád, že jsem tam byl a mohl jim pomoct,“ svěřil se vyznamenaný policista, který za svůj hrdinský čin získal i medaili za statečnost.

Prvním genlemanem silnic se před deseti lety stal Jiří Lukáč z Novojičínska, který také zachránil osádku hořícího automobilu. Z plamenů tehdy vytáhl 17letého mladíka. Od roku 2004, kdy ocenění vzniklo, převzalo cenu Gentleman silnic už 97 odvážných řidičů z celé republiky. Jakub Štaffa je 98. v pořadí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé ve třech obcích Středočeského kraje si vybrali zastupitele

Obyvatelé tří obcí ve Středočeském kraji volili nové zastupitele. Volby se týkaly Dolní Krupé na Mladoboleslavsku a také obcí Líský na Kladensku a Dolní Pohleď na Kutnohorsku. Počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem určenou hranici nejméně pěti.
před 7 hhodinami

Od kufru až po rakev. Web se ztrátami a nálezy funguje deset let

Přes 180 tisíc předmětů se za deset let objevilo na webu eZtráty. Ke svým majitelům se jich vrátila zhruba polovina. Ty ostatní musí instituce tři roky uschovávat, a pokud se nikdo nepřihlásí, připadnou právě jim. V Praze část míří na charitu, některé se draží v aukcích. V hlavním městě ročně evidují až šest tisíc nálezů. Byly mezi nimi i kuriozity – umělý chrup, protéza, kánoe či rakev. Dominují však kufry, kočárky nebo přepravky na zvířata. Část věcí pochází z letiště. Hlásit se o ně mohou lidé na pracovišti v ulici Karolíny Světlé. Přes 560 institucí a firem po celém Česku je zároveň inzeruje na webu eZtráty.
před 8 hhodinami

Zastupitelé v Chrudimi budou jednat o zrušení spádových obvodů škol

Chrudimští zastupitelé budou v pondělí 8. prosince rozhodovat o zrušení čtyř spádových obvodů základních škol. Zavést chtějí jen jeden pro celé město. Podle starosty Františka Pilného (ANO) je hlavním cílem zamezit spádové turistice. Podle něj některé rodiny účelově měnily trvalé bydliště tak, aby se jejich dítě dostalo na preferovanou základní školu. Novinka má platit pro zápisy v roce 2026, které začnou už v lednu. Proti změně se ale ohrazují někteří rodiče. Obávají se losování o místa na školách a nejistoty před zápisy. Své argumenty chtějí vyjádřit i na zastupitelstvu.
před 9 hhodinami

Stavba první části středočeské D3 má územní rozhodnutí

První část dálnice D3 ve Středočeském kraji získala územní rozhodnutí pro stavbu. Zatím je ale nepravomocné a už teď je jisté, že proti němu bude podáno nejméně jedno odvolání. Ředitelství silnic a dálnic s protesty počítá, a to i na dalších úsecích. Přesto pokračuje s přípravami a chce do tří let stavět.
před 20 hhodinami

V Praze hořel pneuservis s veterány, škoda je 200 milionů

V pražských Strašnicích v ulici Třebohostická hořel v noci z pátku na sobotu pneuservis. Hasiči nejprve uvedli, že plameny podle předběžného odhadu napáchaly škodu osmdesát milionů korun, kolem poledne pak číslo více než zdvojnásobili na dvě stě milionů. V prostorech byly automobilové veterány. Na místě nebyl nikdo zraněn. Příčinou požáru byla technická závada na elektroinstalaci, uvedl později policejní mluvčí Richard Hrdina.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
včera v 08:15

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
5. 12. 2025

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
5. 12. 2025
Načítání...