ČT nasadila do vysílání filtr proti zvuku vuvuzel

Praha – Česká televize reaguje na kritiku diváků, kterým při sledování fotbalových přenosů z MS 2010 vadí monotónní zvuk afrických trumpet, tzv. vuvuzel. Ode dneška v pravidelných televizních přenosech použije speciální zvukový filtr, který by měl nepřetržité „bzučení“ do značné míry omezit. Více informací o fotbalovém šampionátu získáte na speciálních stránkách msfotbal.cz.

Česká televize tak vychází vstříc svým divákům, kteří se v posledních dnech hojně vyjadřují k obtěžujícímu hukotu produkovanému právě vuvuzelami. Troubení stovek až tisíců těchto plastových trumpetek, tolik populárních mezi jihoafrickými fotbalovými fanoušky, je na stadionech snímáno ruchovými mikrofony a často zcela přehlušuje ostatní zvuky. Speciální filtr České televize potlačuje zvuk v určitých frekvenčních pásmech, a tím nemalou měrou tlumí troubení vuvuzel.

Podobný program jako ČT umístili volně na internet i studenti z londýnské univerzity. Zbavit se bzučení není jednoduché. „Jedním z problémů je to, že signál hlasu vytváří energii na všech frekvencích, a když prostě jednu frekvenci ořežeme, tak riskujeme, že ubereme celkově na síle i hlasu,“ vysvětluje student techniky Dan Stowell.

Video Reportáž Lucie Horáčkové
video

Reportáž Lucie Horáčkové

Analytici zjistili, že se vuvuzely pohybují na úzce vymezené frekvenci mezi 230 a 240 hertzy. Na tom založili svůj „devuvuzelační“ počítačový program. „Analyzovali jsme specifické vlastnosti této frekvence. Pak jsme vyvinuli nástroj, který ji dokáže průběžně mapovat a část potlačit,“ doplnil Stowell. Program zvaný „devuvuzelátor“ dokáže z křivky této frekvence odstranit její nejhlubší část, a tím z velké části mizí nepříjemný bzučivý efekt.