Semínkový generál zastupuje v Ostravě dějiny. Šmelil s jetelem a pak se dal k CIA

Nahrávám video
Komorní scéna Aréna uvádí Zápas o generála
Zdroj: ČT24

Komorní scéna Aréna uvádí groteskní reflexi českých moderních dějin. Dramatikovi – a zároveň dramaturgovi ostravské scény – Tomáši Vůjtkovi k ní posloužil příběh takzvaného semínkového generála Jana Šejnohy. Prospěcháře, který dovedl využít příležitosti za komunistického režimu i v emigraci. Zápasem o generála, jak se novinka jmenuje, Aréna otevřela svou další, studiovou scénu Komůrka.

„Příběh semínkového generála Šejny je jeden z nejlepších příběh českých moderních dějin. Ta doba vytvořila antihrdinu, který je inspirací pro mě a asi i pro některé současné politiky,“ soudí autor hry Tomáš Vůjtek.

Šejna se stal ve svých čtyřiceti letech nejmladším generálem v Československu. Jeho ambice ho dostaly i do blízkosti prezidenta Antonína Novotného, ale také k čachrům, které mu po nástupu pražského jara málem zlomily vaz. S uvolněním režimu ztratil svůj vliv a hrozilo mu zatčení za hospodářskou kriminalitu. Svou přezdívku „semínkový generál“ si vysloužil kvůli kšeftování s nedostatkovým jetelovým osivem.

Před zatčením ho zachránila emigrace. Dostal se do Spojených států, kde spolupracoval se CIA. Pro americkou zpravodajskou službu byl cenným zdrojem, znal fungování československé armády a také měl přístup k tajným vojenským dokumentům. Jeho aféra se probírala v československém tisku. „Díky němu padla cenzura. Byl to tak velký skandál, že se to nedalo zamlčet. I Rudé právo o tom muselo psát,“ dodává Vůjtek.

Zápas o generála
Zdroj: Komorní scéna Aréna

Podle Komorní scény Aréna by se jen těžko hledal nosnější životopis, který by tak dobře vystihoval tragikomických ráz českých moderních dějin. Zápas o generála na jevišti svádí rovnou dva Šejnové a jejich osudové ženy. V hereckém obsazení Marek Cisovský, Vlastimil Burda, Tereza Cisovská, Zuzana Truplová a Kristýna Panzenberger Krajíčková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koprodukční český dokument Pan Nikdo proti Putinovi získal cenu BAFTA

Snímek Pan Nikdo proti Putinovi, který vznikl v české koprodukci, získal v neděli cenu BAFTA za nejlepší dokumentární film. Je už rovněž v nominacích na Oscara. Nejlepším loňským filmem je podle britských cen akční černá komedie Jedna bitva za druhou režiséra Paula Thomase Andersona.
22. 2. 2026Aktualizováno22. 2. 2026

Česko-slovenský dokument je nejlepším na Berlinale, může se ucházet o Oscara

Česko-slovenský film Kdyby se holubi proměnili ve zlato české režisérky Pepy Lubojacki získal na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale cenu za nejlepší dokument. Autorka v dokumentu natočeném na mobilní telefon zkoumá, proč se její bratr a dva bratranci ocitli bez domova a potýkají se se závislostí. Hlavní cenu Zlatého medvěda získal film Gelbe Briefe (Žluté dopisy) německého režiséra tureckého původu Ilkera Cataka.
21. 2. 2026Aktualizováno21. 2. 2026

Indický umělec Sahej Rahal vypráví pomocí mýtů i obrazovek

Mezi hrou a vyprávěním se pohybuje tvorba indického umělce Saheje Rahala. V pražské Galerii Rudolfinum představují jeho malby, rytiny a sochy, ale i velkoformátové audiovizuální instalace a videohru. Rahal ve své tvorbě mísí dávné mýty, iluze, mluvící tvory i hybridy.
21. 2. 2026

Nejúspěšnější světové hity roku 2025 dostaly poprvé na vrchol K-pop hvězdy

Celosvětově nejúspěšnějším singlem roku 2025 byla skladba APT., kterou společně nahráli Rosé a Bruno Mars. Žebříček sestavila Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Poprvé se na jeho vrcholu ocitla skladba, která není jen v angličtině a je zpívaná hvězdou K-popu.
20. 2. 2026
Načítání...