V Brně ví svoje. Všichni se pachtíme, ale ráno stejně vyjde slunce

Nástrahy dnešní zrychlené doby a rozpolcenost současné společnosti řeší inscenace Před východem slunce. Hra rakouského dramatika Ewalda Palmetshofera je novinkou na repertoáru Národního divadla Brno.

Video Události v kultuře
video

V Brně uvádí hru o rozpolcenosti dnešní doby

Palmetshofer se inspiroval dramatem německého nobelisty Gerharta Hauptmanna z roku 1932. V příběhu se ale dobře pozná i současná společnost. Řeší deprese, smutek, alkoholismus a především neschopnost komunikovat o problémech.

Rozpolcenost společnosti ilustrují rozhovory dvou starých přátel, kteří postupně zjišťují, jak moc se od sebe názorově odcizili. Drama odkazuje i na měnící se postavení žen ve společnosti. „Myslím, že v inscenaci je důležitá právě míra emancipace, která se dotýká jak všech tří žen, tak aktuálně nás všech,“ podotýká herečka Annette Nesvadbová.

Příběh postupně dospěje k tragédii, přesto v sobě podle režiséra nese stopy naděje. „Všichni se tady nějak pachtíme. Děláme: Já jsem důležitej, ne, já jsem důležitej, ne, ty jsi důležitej, já mám tenhle názor, a tenhle ne. Ale stejně půjdeme spát ráno a vyjde slunce,“ shrnuje režisér.