Zemřela legenda komiksového univerza Stan Lee

Ve věku 95 let zemřel Stan Lee, tvůrce řady komiksových postav a příběhů. Podle serveru BBC se tak stalo v nemocnici Cedars Sinai Medical Center v Los Angeles, kam byl v pondělí ráno převezen. V posledních měsících se autor potýkal s vleklými zdravotními problémy. Z jeho dílny vzešly postavy jako Spider-Man, Iron Man či Hulk.

Video Události v kultuře
video

Zemřela legenda komiksového univerza Stan Lee

Editor, spisovatel, vydavatel a filmový producent Stan Lee byl šéfem společnosti Marvel Comics a úzce spolupracoval s další legendou oboru Stevem Ditkem, který zemřel ve věku 90 let letos v červenci.

Lee se narodil v roce 1922 jako Stanley Martin Lieber. Potomek rumunských emigrantů vyrůstal na rodném Manhattanu ve skromných poměrech. Začínal jako příležitostný herec a autor nekrologů. První pracovní příležitost v oboru dostal v roce 1939, kdy u firmy Timely Comics pracoval za osm dolarů týdně jako poslíček.

Svou společnost, kterou založil počátkem 60. let minulého století, změnil Lee ze skromného podniku na největší komiksové vydavatelství na světě. V roce 2009 odkoupila společnost Marvel Entertainment firma Walt Disney za čtyři miliardy dolarů.

„Lidé stavějí mosty a věnují se lékařskému výzkumu a já vytvářím příběhy vymyšlených lidí, kteří se chovají bláznivě. Ale uvědomil jsem si, že ani zábavu nelze snadno pominout.“

Stan Lee

v rozhovoru pro list Chicago Tribune v roce 2014

Agentura AP označila Leeho za komiksového génia a architekta soudobého komiksu. Ve své tvorbě, před půlstoletím revoluční, vytvořil postavy přístupné mladým lidem podobou i slovníkem.

Jeho komiksy se nevyhýbaly satiře, science fiction ani filozofii. Mnohé z nich si vydobyly světovou proslulost a staly se komiksovou klasikou. Leeho komiksoví hrdinové byli předlohou filmových a televizních projektů.