Zbrusu nové seriály, StarDance i Mladý papež. ČT představila podzimní program

Prázdniny jsou teprve v polovině, ale Česká televize už nachystala program na podzim. Na obrazovky zamíří minisérie Jana Hřebejka Rédl, neotřelý pohled na české maloměsto v seriálu Lynč, nové díly Labyrintu a První republiky i šestidílné Zahradnictví. Devátou sezonou se do vysílání vrátí oblíbená taneční show StarDance. 

„Na podzim míří na obrazovky České televize hned tři zbrusu nové seriály vlastní tvorby, dvě pokračování divácky oblíbených sérií, devět zahraničních seriálů a pět koprodukčních snímků, které měli diváci zatím možnost vidět pouze v kinech. Věřím, že se všechny zařadí do kategorie těch dobrých pořadů, tak jako se to již osm sezon daří třeba StarDance, jež se na podzim vrátí podeváté,“ zve diváky generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Sonda do devadesátých let

Mezi novinky patří minisérie Rédl v hlavní roli s Ondřejem Sokolem, ve které Jan Hřebejk odkrývá pozadí podivného kriminálního případu z devadesátých let. „Scénář mi doporučil Petr Jarchovský s tím, že se na FAMU vyskytl nesmírně talentovaný scenárista Miro Šifra, který ho napsal, a že nic podobného ještě nečetl,“ popisuje Hřebejk.

Video Studio 6
video

Česká televize představila podzimní program

Česká televize představila podzimní program

Události: ČT představila podzimní program

„Jde o příběh, jenž je kromě napětí a humoru zajímavý svým tématem. Zpracovává, jak se v nové společnosti po převratu propojují zločinci a policisté, což je téma, které mě osobně zvláštním způsobem fascinuje,“ pokračuje režisér.

„Pro mou generaci a pro generaci mně blízkou to bude hodně zajímavá a často i překvapivá sonda do doby vzniku naší stále ještě mladé demokracie. Revoluce a celý následný přerod totiž neprobíhaly vůbec standardní cestou. Často se šíleně improvizovalo a staly se věci, které měly obrovský vliv i na to, v čem žijeme dnes,“ dodává Ondřej Sokol.

Jan Hřebejk se divákům na podzim nepředstaví jen jako režisér Rédla. Česká televize totiž nabídne divákům i šestidílnou sérii dvojice Hřebejk–Jarchovský Zahradnictví, která sleduje životní příběh tří rodin odehrávající se na pozadí nejdramatičtějších dekád minulého století.

„Samotný vznik té látky k Zahradnictví vychází z různých období života, z doby, kdy jsem byl malý kluk a slyšel vyprávět rodiče nějaké historky, které mi uvízly v paměti. Už v té době se scénář začínal rodit. Jak jsem dospíval a stárnul, pohled na mnohé události získával nový tvar, člověk jim jinak rozuměl, získával na ně nový pohled. Takové příběhy píšete celý svůj život,“ vypráví scenárista Petr Jarchovský.

Dalším novým projektem České televize bude osmidílný seriál Lynč, který se zrodil na workshopu českých studentů filmových škol vedeném americkým scenáristou Haroldem Apterem. Zpracovává téma rasových předsudků na malém českém městě a představí se v něm například Zuzana Stivínová nebo Jiří Dvořák.

Diváci nepřijdou ani o nové díly svých oblíbených seriálů, na obrazovce znovu ožije tým vyšetřovatelů mysteriózní kriminálky Labyrint Jiřího Stracha i rodina Valentů ve třetí řadě První republiky.

Jude Law ve Vatikánu a Tolstoj podle BBC

Česká televize nabídne také kolekci oceňovaných zahraničních seriálů. Desetidílného Mladého papeže natočil oscarový režisér Paolo Sorrentino, nejnovější adaptace románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír se ujala britská BBC a život velkého kubánského diktátora zmapuje dvoudílný Fidel v režii Davida Attwooda.

Vrátí se ale i Saga Norénová v závěrečné řadě temného skandinávského Mostu, Francis Underwood v páté sérii Domu z karet či norský spisovatel Jo Nesbø s druhou řadou thrilleru Okupace.

Dánská novinářka rozkrývá pozadí obchodu s bílým masem v seriálu Dicte – kriminální reportérka. Na obrazovky se vrátí v jedenácté a dvanácté sérii britský seriál Červený trpaslík. Geoffrey Rush jako nejslavnější génius i sociopat, co nikdy neoblékl ponožku, se představí coby Génius – Einstein

Televizní diváci se mohou těšit též na premiéry českých filmů, které měli zatím možnost vidět pouze v kinech. Humorný příběh Kvarteto čtveřice kamarádů hrajících ve smyčcovém souboru přiblíží film Miroslava Krobota, který se zároveň objeví jako herec ve snímku legendární Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých. Pro ty, kteří mají rádi autobiografie, je připraven poslední film Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad a česko-slovenské drama Eva Nová s Emílií Vášáryovou v hlavní roli.

Road movie Skokan, které vykresluje cestu romského mladíka za svým snem, natočil režisér Petr Václav. „Postava hrdiny je variací Hloupého Honzy, kterým je v našem případě mladý multirecidivista. Princeznou, kterou osvobodí, je mladá žena přinucená k prostituci,“ popisuje Václav hlavní postavy svého filmu.

Na své si přijdou také milovníci tance. Na podzim se na obrazovky vrátí v deváté řadě oblíbená show StarDance, kterou diváky provede tradiční moderátorská dvojice Marek Eben a Tereza Kostková.