Ahoj, republiko! ČT :D myslí na výročí Československa i handicapované děti

Seriály zaměřené na novodobou českou historii, přírodovědu či popularizaci matematiky patří k novým vzdělávacím pořadům, které od podzimu chystá dětská stanice Déčko. Celkem se děti po prázdninách mohou těšit na patnáct premiérových formátů. Novinku připravil i web ČT :D – aplikaci uzpůsobenou dětem se smyslovým handicapem.

Vědomostní soutěž Ahoj, republiko!
Zdroj: Česká televize

„Původní tvorba vzdělávacích pořadů pro děti je od počátku existence stanice ČT :D naší prioritou. V letošním roce, zejména s ohledem na sté výročí vzniku novodobého státu, jsme se zaměřili na českou historii, osobnosti, události a jevy, které provázely založení Československa. Snažíme se je nahlížet nově, takovým způsobem, který děti zaujme a vzbudí v nich přirozený zájem dozvědět se více,“ uvedl ředitel České televize Petr Dvořák.

100 let republiky připomínají hvězdičky i skauti

Nemalá část novinek se zaměřuje na sté výročí vzniku Československa. Do roku 1918 se vrátí například původní hraný seriál Skautská pošta. Vypráví příběhy skautů, kteří se zapojili do roznášení důležitých zásilek a tajných depeší. 

„Při natáčení jsem se sama mnoho dozvěděla. Netušila jsem například, že ministerský předseda Karel Kramář přežil atentát jen díky peněžence, kterou měl v náprsní kapse u saka. Řadu věcí jsem si také oživila, třeba to, že Ema Destinnová působila jako špionka ve prospěch naší vlasti,“ prozradila ze scénáře Naďa Konvalinková, která si v seriálu zahrála spolu s Pavlem Zedníčkem.

Výročí republiky se budou věnovat i dva animované počiny. Seriál Hvězdičky přiblíží dětství osobností, které měly později zásadní roli v nově vzniklém státu. Série Když se řekne naše země pak výtvarným zpracováním blíže představí státní symboly, například státní hymnu.

„Republikový“ program doplní vědomostní soutěž Ahoj, republiko!, do níž se zapojí děti z Česka i Slovenska. Premiérovou řadou se na obrazovky navíc vrátí DějePIC!, který tentokrát zmapuje období od roku 1848 až po vznik samostatného státu.

Pokračuje čtení, přibude matematika

Další chystaný program nastínil výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha: „Na podzim budeme pokračovat i se zavedenými úspěšnými formáty. Nabídneme například Čtení do ouška s Ondřejem Vetchým a Josefem Dvořákem nebo nové díly večerníčků Žížaláci a Nejmenší slon na světě.“

Kája a Mat + Ema + Tika
Zdroj: Česká televize

Mezi vzdělávací pořady pro děti se na podzim zařadí seriál S Hubertem do lesa II nebo Kája a Mat + Ema + Tika, který se pokusí dětem ukázat, že matematika je mnohem jednodušší, než se zdá. Novinkou budou pohybové Tance z pohádkového hrnce.

Aplikace pro handicapované děti

Novinky na podzim připravil i web decko.cz. Poprvé nabídne dvě nové aplikace i dětem se sluchovým a zrakovým handicapem, obě budou dostupné zdarma na platformách Android a iOS.

Aplikace pro děti se sluchovým postižením vychází z pořadu Kouzelná školka, ve spolupráci s odborníky a výtvarnicí pořadu Lucií Dvořákovou vznikla speciálně upravená hra. Druhá mobilní aplikace se jmenuje Znakování s Nelou a vychází z pořadu Hopsasa. Je určena především dětem se sluchovým postižením. Moderátorka Nela Wagnerová umí znakový jazyk a naučí všechny zájemce několik desítek výrazů využitelných v každodenním životě.

Znakování s Nelou
Zdroj: Česká televize

Celorepubliková oslava Déčka

Na podzim také Déčko slaví narozeniny. „Vzhledem k tomu, že Déčko je i po pěti letech stále nejúspěšnější dětskou stanicí v Česku a i v porovnání s Evropou se těší výrazné divácké oblibě, připravili jsme na výročí jeho vzniku celorepublikové oslavy,“ přislíbil Petr Koliha.

V sobotu 1. září se tak budou moci diváci setkat s osobnostmi Déčka nejen v Praze přímo před Českou televizí, ale i ve Science Centrech v Liberci, Plzni, Ostravě či Brně.