České nebe je zase větší. Zemřel herec Bořivoj Penc z Divadla Járy Cimrmana

Ve věku 82 let zemřel v úterý v pražské nemocnici herec Bořivoj Penc, který byl 35 let členem Divadla Járy Cimrmana. Smutnou zprávu potvrdil herec a spoluzakladatel divadla Zdeněk Svěrák.

Bořivoj Penc při představení České nebe
Zdroj: ČTK Autor: Vlastislav Navrátil

Bořivoj Penc hrál ve většině inscenací slavného souboru, ještě před 14 dny se objevil jako král v jedné z jeho nejslavnějších – Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Diváci ho znají také jako doktora Vypicha ze Záskoku, Jana Husa z Českého nebe a Hynka z Blaníku.

Narodil se 19. ledna roku 1936. Původně pracoval jako nástrojař, ale počátkem osmdesátých let ho Zdeněk Svěrák, se kterým se znali už od základní školy, oslovil ke spolupráci u Cimrmanů. V jednom z rozhovorů Penc vzpomínal, že v začátcích své divadelní kariéry měl obrovskou trému. První představení Němý Bobeš bylo podle něj „na infarkt“.

Vedle divadla hrál také ve filmu, první z těch, ve kterých se objevil, byla Nejistá sezona, kterou autorská dvojice Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak natočila na sklonku komunistického režimu.

Snímek s humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí peripetie malého divadelního souboru s nadřízenými orgány. Značný prostor ve filmu, který vycházel ze skutečných událostí kolem oblíbeného divadla, mají právě ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana.

Penc se dále objevil ve filmech Pražákům, těm je hej, Obecná škola, Lotrando a Zubejda, Vratné lahve nebo Tři bratři. Hrál také v televizních seriálech Bylo nás pět nebo Případy detektivní kanceláře Ostrozrak.