Štastný smolař aneb Když Ivan Trojan prášil

Co se stane, když se potká smolař se lhářem? Na pointu si musíte počkat do osmé hodiny večerní, kdy Česká televize odvysílá novou pohádku režiséra Jiřího Stracha. O hazardu, lžích a štěstí, které holt někdy sedne i na vola.

Jiří Strach v pár pohádkách hrál (slušně vychovaného loupežnického synka v Lotrandovi a Zubejdě) a několik jich taky natočil, jednoznačně nejúspěšnější je Anděl Páně z roku 2005, kterého ČT pravidelně zařazuje do vánočního programu (letos jste si ho mohli připomenout 23. 12.). Úspěch příběhu o nenapravitelně nepraktickém nebeském poslovi, který má sám napravit hříšníka, vězí podle režiséra v jeho komediálnosti. Humorem proto okořenil (přesněji scenárista Marek Epstein) i svou nejnovější pohádku Šťastný smolař – a z Anděla Páně si vypůjčil i některá herecká obsazení.

V roli anděla bavil diváky svými průpovídkami Ivan Trojan a i ve Šťastném smolaři mu sedla opět jako ulitá postava mírně ujetého Kohokoliv, jemuž se vyřídilka taky nezastaví, ať to zrovna vhodné je, nebo není. Koneckonců právě Kdokoli je vypravěčem příběhu, který se semlel „tenkrát, když ještě bylo možný jen tak potkat hlupáka, ne jako dneska“ a začal „ve vesnici mezi Istanbulem a Novým Yorkem“, to jen pro upřesnění, kdybyste ji náhodou hledali na mapě.

Kdokoli ovšem na svém motorizovaném vehiklu se sajdkárou sjel polovinu světa, spolu s kominíkem Filipem (Filip Cíl), s nímž se seznámil na své svatbě, ale to on vám všechno poví sám. Zatímco Kdokoli trpí chorobou pseudolus vulgaris, pro ty, co neumí latinsky: je notorickým lhářem a prášilovské historky sype z rukávu jednu za druhou, Filip je snad jediným kominíkem na světě, který nenosí štěstí. Narodil se totiž se smůlou nalepenou na patách. A co hůř – smůlu přenáší na každého, kdo je v jeho blízkosti.

Naštěstí i největší smolař může mít štěstí a Filip to své našel v krásné Haničce (Martina Zábranská), jak by taky ne, když je dcerou Štěstěny (Dagmar Havlová). Neváhá se pro ni vydat až do městečka Monte Carlos, vybudované potulným komediantem Carlosem, toho času neporazitelným hráčem v kostky – ale jen proto, že má víc štěstí než rozumu. A také silnou vazbu na matku (Jiřina Bohdalová) a koupený titul z Plzně. Zahrál si ho Jiří Dvořák, další herecká zápůjčka z Anděla Páně. Nejen Dvořáka, i Trojana Strach rád obsazuje také do svých mysteriózních detektivních příběhů (Ztracená brána, Ďáblova lest), ale takové záhady jako v nich ve Strachově pohádce nehledejte.

Jak už název pohádky napovídá, vzkaz je jasný: Štastný smolař není protimluv, nikdo snad nemůže být takový pechfogl, aby o štěstí aspoň jednou nezakopl. Jen je mu třeba jít naproti. Kominík Filip má od Štěstěny přislíbeno, že ho odlepí od smůly, když tři lidé prohlásí, že jsou kvůli němu šťastní. Pokud vám to jako návod i přes sváteční všeobjímavost přijde poněkud naivní, alespoň se na účet Šťastného smolaře dobře pobavte. Dnes na ČT1 od 20:00.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoDo Síně slávy Národního divadla vstoupil tenorista Štefan Margita

Do Síně slávy Národního divadla (ND) u příležitosti zahájení 144. sezony při tradičním setkání se zaměstnanci vstoupil operní pěvec Štefan Margita. Jeho uvedení do Síně slávy ND je podle vedení divadla vyvrcholením jedné z nejuznávanějších operních uměleckých drah v historii české první scény. Svou cestu zde zahájil již v roce 1984 jako Lenskij v Evženu Oněginovi a koktavý Vašek v Prodané nevěstě. Národní divadlo zároveň ocenilo umělce a umělkyně do 35 let. Generální ředitel udělil cenu baletce Naně Nakagawové, pěvci Danielu Matouškovi, tanečníkovi Matyáši Rambovi a herci Zdeňku Piškulovi.
před 5 hhodinami

Máša, medvěd a sankce. Seriál vadí nejen Ukrajině kvůli ruské propagandě

Ukrajina zařadila na svůj sankční seznam tvůrce a distributory ruského animovaného seriálu pro děti Máša a medvěd. Příběhy, které nasbíraly miliardy zhlédnutí po celém světě, včetně Česka, považuje za propagandu.
před 7 hhodinami

Kvíz k Hradozámecké noci: Posviťte si na své znalosti

V sobotu 22. srpna se uskuteční Hradozámecká noc. Na sto čtyřicet památek, státních i soukromých, po celé republice zůstane otevřeno i po setmění, mnohé připravily navíc speciální program. Včetně třinácti, které jsme zařadili do kvízu o českých hradech a zámcích. Ověřte si v něm, jestli – pokud jde o znalosti – také netápete ve tmě.
22. 8. 2026

V Indii vzniká muzeum připomínající polské uprchlíky za druhé světové války

V indickém městě Valivade vzniká muzeum věnované tisícům polských uprchlíků, kteří během druhé světové války nalezli útočiště v Indii. Jeho otevření je plánováno na letošní podzim, uvedl polský deník Dziennik Gazeta Prawna.
21. 8. 2026

Hip Hop Kemp na poslední chvíli zrušil letošní ročník, lidé ale přijeli

Pořadatelé zrušili festival Hip Hop Kemp, zdůvodnili to mimo jiné tím, že program neoslovil dost lidí. Ke zrušení akce došlo ve čtvrtek večer, festival měl začít 21. srpna v areálu Cosmo Hadačky u Kralovic na severním Plzeňsku. Na místě tak už čekali návštěvníci z několika zemí Evropy. Festival se měl na hudební scénu vrátit po šestileté přestávce, naposledy se konal v roce 2019 v Hradci Králové. Organizátor Radek Maliník slíbil, že žadatelům vstupné refunduje, později doplnil, že vstupenky zůstanou platné na další ročník.
21. 8. 2026Aktualizováno21. 8. 2026

Rámájana versus Odyssea. Indický epos chce konkurovat Nolanově filmu

Hollywoodské převyprávění starořeckého eposu Odyssea stále plní kina, a už se na plátna chystají další, tisíce let staré mýty. Tentokrát z produkce Bollywoodu. Indická „továrna na sny“ nešetřila rozpočtem na dvoudílný snímek podle eposu Rámájana. První část se začne promítat v listopadu po celém světě a s ambicí konkurovat kinohitu od Christophera Nolana.
21. 8. 2026

Zemřel skladatel Zdeněk Šesták, objevitel cítolibské školy

Ve sto letech zemřel v pátek dopoledne hudební skladatel Zdeněk Šesták, sdělil ČT autor skladatelovy biografie Viktor Bezdíček s odvoláním na jeho rodinu. Šesták patřil k významným osobnostem českého hudebního života. Byl autorem několika symfonií, houslových koncertů a smyčcových kvartetů. K jeho dílu patří také tvorba písňová a sborová včetně skladeb na latinské liturgické texty a texty biblické. Jako muzikolog měl zásadní podíl na objevení, zpřístupnění a popularizaci odkazu cítolibské skladatelské školy.
21. 8. 2026

Suvenýr je zhmotnělý okamžik, ty ukradené lidi i vrací, říká religionista

Magnetky na lednici, pohlednice, trička s nápisy, mušle nebo nejrůznější figurky. Potřeba přivézt si suvenýr není otázka moderní doby, říká religionista Martin Pehal.
20. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.