Zemřel Michal Pavlata, muž s nezaměnitelným hlasem

Ve věku 71 let zemřel po dlouhé nemoci herec, dabér, publicista a pedagog Michal Pavlata. Jeho nezaměnitelný hlas z něj udělal vyhledávaného rozhlasového a dabingového herce, namluvil čtyři tisíce větších i menších rolí, například Michaela Winslowa v sérii Policejní akademie nebo Eliho Wallacha v roli Calvery v Sedmi statečných.

Video Události v kultuře
video

Odešel Michal Pavlata, muž s nezaměnitelným hlasem

Pavlata prošel na začátku během své kariéry nejprve divadly v Kladně a Mladé Boleslavi, od roku 1969 pak hrál přes 20 let v Praze Na Poříčí v Divadle E. F. Buriana. Po třech sezonách v Divadle ABC se stal v roce 1994 na další téměř čtvrtstoletí členem souboru Činoherního klubu.

Rodák z Kvasic na Kroměřížsku vyrůstal na severu Čech u Jablonce nad Nisou a už v dětském věku se objevil na jevišti jako recitátor.

Video Všechnopárty
video

Michal Pavlata ve Všechnopárty (26.2.2016)

Koncem šedesátých let vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění a přes komplikace, způsobené otcovou emigrací do Švýcarska, se stal uznávaným divadelním hercem. Jen před kamerou Michal Pavlata nikdy nedostal žádnou opravdu výraznou příležitost, přestože jeho filmografie čítá na osm desítek snímků.

Pavlata měl také literární vlohy, napsal například několik textů pro kapelu Rangers, tvořil scénáře rozhlasových pořadů o populární hudbě a uplatnil se i v novinách jako sloupkař. Psal pro Lidové noviny, jeho fotbalové postřehy vydával také deník Sport. Mezi roky 1999 a 2006 byl členem Rady Českého rozhlasu.