Jednu z nejprestižnějších hudebních soutěží světa vyhrál český klavírista. Cenu převzal z rukou královny

Český klavírista Lukáš Vondráček v belgickém Waterloo převzal první cenu v Mezinárodní hudební soutěži královny Alžběty. Mezi mladými hudebníky je klavírní soutěž považovaná za jednu z nejprestižnějších na světě. Má už sedmdesátiletou tradici. Cenu Vondráčkovi předala belgická královna Mathilde.

Klavírista Lukáš Vondráček a belgická královna Mathilde
Zdroj: ČTK Autor: Dospiva Jakub

„Nikdy žádný český muzikant tuto soutěž nevyhrál. Jsem rád, že snad můžu české veřejnosti trochu mediálně prospět,“ uvedl Vondráček, který si v rámci první ceny odnesl i odměnu 25 tisíc eur.

„Nebylo to překvapivé. Řada pozorovatelů ho měla za favorita. Tento virtuóz měl první koncert ve čtyřech letech,“ okomentovala vítězství českého hudebníka moderátorka belgické veřejnoprávní televize Julie Morelová. 

Soutěž je něco jako Wimbledon pro tenisty, shodují se hudebníci

Před převzetím ceny musel devětadvacetiletý muzikant absolvovat několik kol náročné soutěže. Posledních dvanáct postupujících hudebníků organizátoři doslova zamkli v „Hudební kapli královny Alžběty“ ve Waterloo u Bruselu.

Měli týden na to naučit se jim dosud neznámou skladbu, letos nazvanou Sen motýla (A Butterfly´s Dream) od Belgičana Clauda Ledouxe. Podle předsedy poroty Arieho Van Lysebetha byla právě Vondráčkova finálová interpretace Snu motýla nejlepší.

„Už první dva takty byly tak neobyčejné. Nebyla to jen hra na piáno, bylo to přesně to, co potřebujete, abyste si okamžitě získal plnou pozornost publika. A v těch pár taktech vnutil svou uměleckou vůli celému orchestru. Jen velký umělec má takový dar. A já si po těch dvou taktech řekl, že teď se děje něco neobyčejného.“

Arie Van Lysebeth

předseda poroty Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty
Video Události v kultuře
video

Lukáš Vondráček převzal cenu za první místo v prestižní klavírní soutěži

Jako druhý hned za Vondráčkem skončil americký klavírista. Oba se shodují, že belgická hudební soutěž je jako Wimbledon pro tenisty nebo olympiáda. „Z mediálního hlediska je to opravdu jako olympijské hry. Kamery jsou v zákulisí. Sledují každý náš krok,“ uvedl vítěz 2. ceny soutěže královny Alžběty klavírista Henry Kramer.

Vondráček se dostal na titulní strany belgických novin

V Belgii prožívá Lukáš Vondráček obří úspěch. Dostal se i na titulní strany novin, které s ním publikují velké rozhovory. Vondráček v nich českou hudební tradici označuje za fantastickou. Popisuje také, jak rád se vrací za svou rodinou domů. Radši ale žije v americkém Bostonu.

Klavírista Lukáš Vondráček
Zdroj: ČTK
Autor: Dospiva Jakub
 

V Česku se prý hudebník setkává často i s nepřejícnými projevy. „40 let komunismu zanechalo celkem velké šrámy na mentalitě našeho národa. Je to taková trochu provinční mentalita,“ podotkl. Loni vystoupil v 17 zemích s nejlepšími orchestry světa, v Česku si ale nezahrál ani jednou.

Ani teď se do Česka hned tak nepodívá. Jako vítěze ho čeká šňůra koncertů v Belgii, Německu, Americe nebo Indii a Koreji. Už tento týden vyjde v Bruselu CD s jeho vystoupením. On ale nechce, aby se mluvilo jen o něm. Říká, že nejvíc ho zajímá hudba, u které se má po celý život pořád co učit.