Jamie Dornan chystá s Aňou Geislerovou atentát na Heydricha

Největší rozruch, alespoň podle intenzity křiku fanynek, způsobil ve čtvrtek na červeném koberci karlovarského festivalu Jamie Dornan. Irský herec přijel představit chystaný koprodukční snímek Anthropoid, o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, v němž ztvární jednoho z atentátníků - Jana Kubiše. Příležitost ve filmu dostali i čeští herci. Aňa Geislerová si zahraje partnerku Jozefa Gabčíka.

Nahrávám video
Jamie Dornan se ve Varech chystá na atentát
Zdroj: ČT24

V adaptaci bestselleru Padesát odstínů šedi, která výrazně rozšířila jeho dívčí fanklub, Dornan prokázal, že je dobrým učitelem, ve Varech přiznal, že ale nebyl zas tak dobrý žák, i když ve zcela jiném předmětu.

„Ve škole jsme druhou světovou válku samozřejmě probírali, ale já moc nedával pozor. O téhle epizodě jsem neslyšel, dokud jsem si nepřečetl scénář. Pak mě ohromilo, že jsem o tom nevěděl,“ o významné události v československých dějinách se prý dozvěděl, až když dostal nabídku na roli.

"Atentát na Heydricha byl jasnou zprávou, že se Češi nevzdávají. Kdybych byl v kůži Jana Kubiše, nejednal bych jinak,„ tvrdí Jamie Dornan. “Vnímám ty dva (Kubiše a Gabčíka) jako někoho, s kým se mohu ztotožnit. Bojují za to, čemu věří, ale zároveň jsou obyčejní chlapci s rodinami, které to nakonec zasáhne."

Čurda se stále hledá

Roli druhého atentátníka Josefa Gabčíka svěřili tvůrci Cillianu Murphymu, známému coby padoušský protivník slavného netopýra ve filmu Batman začíná. Známé už je také obsazení hlavních ženských rolí - role Gabčíkovy přítelkyně Liběny Fafkové se ujme Aňa Geislerová, partnerkou Jamieho Dornana bude Charlotte Le Bon.

Parašutistu ze skupiny Silver A Josefa Valčíka, který byl s atentátníky v kontaktu, si zahraje Václav Neužil. Z dalšího obsazení už jsou známá jména Tobyho Jonese, Aleny Mihulové či Jana Budaře. Představitel Karla Čurdy, který atentátníky zradil, se ale stále hledá - mezi českými i britskými herci.

„Uvidíte skutečné postavy, které dělají neskutečné věci“

Režie snímku, pojmenovaném po operaci Anthropoid, jejímž cílem bylo spáchat atentát na Reinharda Heydricha, se ujme Sean Ellis. Proslavil ho komediální Cashback o fantaziích nočního směnaře v supermarketu, jeho posledním počinem bylo v roce 2013 sociální drama Metro Manila.

Atentát
Zdroj: ČT24/LFŠ

K historickému tématu si prý nastudoval spoustu materiálu, shlédnul i film Atentát Jiřího Sequense z roku 1964. „Je to skvělý film. Ale vypráví hlavně o těch činech, chybí mi tam emoce. Nepoznám z něj, jaké to bylo být Kubišem a Gabčíkem. Šlo o normální lidi v nenormálních podmínkách, ne o žádné nepřemožitelné bojovníky,“ domnívá se. „Je to pozoruhodný příběh, který by měl svět znát. Pokusím se jej převyprávět pro novou generaci. Uvidíte skutečné postavy, které dělají neskutečné věci,“ slibuje divákům.

První klapka Anthropoidu padne v polovině července. Natáčet se bude v Praze, lokality vytipoval český koproducent, režisér David Ondříček. Replika interiéru kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde příběh výsadkářů končí, byla postavena v barrandovských ateliérech.

Více o festivalu ve Varech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoVečerníček O Pejskovi a kočičce míří na prestižní festival v Annecy

Tvůrci večerníčku České televize O Pejskovi a kočičce se v červnu zúčastní festivalu ve francouzském Annecy. Prestižní přehlídka novou verzi původního seriálu z padesátých let vybrala do soutěže televizních projektů. Sedm epizod režisérky Barbory Dlouhé podle knihy Josefa Čapka mělo premiéru loni na podzim na Déčku. Obě hlavní postavy namluvil Marek Eben a nově je doprovodila jazzová hudba Jakuba Šafra.
před 13 hhodinami

Chceme-li změnit realitu v Unii, musíme upozorňovat na negativa, říká režisér Made in EU

Stefan Komandarev patří mezi výrazné bulharské filmaře. Jeho díla ocenil festival v Talinnu, před třemi lety získal hlavní cenu v Karlových Varech a jeho nejnovější film měl světovou premiéru v Benátkách. Právě novinku Made in EU teď promítají i česká kina. Snímek měl premiéru na festivalu lidskoprávní kinematografie Jeden svět. Režisér, scenárista a producent ho na přehlídce uvedl osobně.
včera v 08:00

Ceny kritiky ovládlo Divadlo Na zábradlí, inscenací roku jsou ale Krkavci

Tři ceny divadelní kritiky za rok 2025 míří do pražského Divadla Na zábradlí, a to za herecké výkony Miloslava Königa a Magdalény Sidonové a pro divadlo roku. Nejlepší loňská inscenace Krkavci se rovněž hrála v Praze, ovšem v Dejvickém divadle.
22. 3. 2026Aktualizováno22. 3. 2026

Poslední výstřel zasáhne výběrem z české a polské fantastiky

Současně v Česku a Polsku vychází kniha Poslední výstřel. Antologii fantastických povídek připravila dvě výrazná jména žánrové literatury – Leoš Kyša a Jakub Ćwiek. Uvedení knihy podpořil Polský institut v Praze.
22. 3. 2026

Vikingy v Městském divadle Brno čeká rodinné dobrodružství

Městské divadlo Brno připravilo autorský muzikál ViK!NG. Diváci v dobrodružné komedii navštíví bájný svět vikingů. S přípravou tohoto rodinného představení začali tvůrci už v roce 2022. Trojice autorů se sešla už dříve při psaní historického muzikálu Devět křížů.
21. 3. 2026

Zemřel Chuck Norris

Zemřel americký herec Chuck Norris, kterého proslavily role v akčních filmech. Píší to média s odkazem na prohlášení rodiny. Norris byl ve čtvrtek hospitalizován na Havaji. Hlavnímu představiteli seriálu Walker, Texas Ranger bylo 86 let.
20. 3. 2026Aktualizováno20. 3. 2026

„Tanec na kostech mrtvých.“ Ruská kultura kryje v Mariupolu zločin okupantů

Tento týden jsou to čtyři roky od ruského bombardování divadla v Mariupolu, v němž se ukrývali ukrajinští civilisté. Útok nepřežily stovky lidí, přesný počet obětí zřejmě nikdy nebude znám. Okupanti důkazy svého zločinu zničili a na místě postavili nové divadlo, jehož okázalé – a pouze zdánlivé – otevření doprovázela prohlášení o „nezničitelné ruské kultuře“. Ukrajinci mluví o „tanci na kostech mrtvých“ a experti o důkazu, že ruská kultura je součástí okupační politiky.
20. 3. 2026

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
20. 3. 2026
Načítání...