Sedmero krkavců si Alice Nellis ochočila s umem

Bylo jedno království s temným tajemstvím. A v něm vesnice, kde v rodině místního pekaře vyrůstala Bohdanka, která tušila, že ani u nich doma to není úplně v pořádku. A také tu byl les a v něm chatrč hodné čarodějky Gabriely, která toho hodně pamatuje, a co neví, to vykecá její kouzelný hřeben. No a nad tím vším krouží sedm krkavců, čekajících, jestli se najde někdo, kdo prolomí jejich kletbu. Na všechno pak dohlíží právě zrozená pohádkářka Alce Nellis, která bratrům Grimmům, Boženě Němcové i nám udělala pohádkovou radost.

Pohádka je věčná. Když to vyjde, dokáže být současně klasická i postmoderní, tradiční i cool. Řekl bych, že právě to se teď stalo! Když se to povede, může filmová pohádka, která má u nás dlouhou a dobrou tradici, pořád rozdávat chytrou zábavu a radost. A talentované vypravěčce Alici Nellis, která doposud točila své hořko-úsměvné žánrovky ze současnosti, se vstup do pohádkového světa podařil. Možná si touhle pohádkovou kreací jen chtěla vybrat time out a odpočinout si od aktuálních témat, možná si chtěla vyzkoušet nový formát nebo chtěla dát dárek (nejen) svým dětem a natočit spektakulární opus, na který může zajít celá rodina. A možná to bylo od každého trochu. Ale ať už to bylo jakkoli, udělala dobře!

Sedmero krkavců kroužilo televizní obrazovkou v režii Ludvíka Ráži již v roce 1993. Hrál jim k tomu tehdy Petr Hapka a bylo to spíše temné pokoukání, které při premiérovém vánočním uvedení vyvolalo rozporné reakce a sváteční atmosféru zrovna neprozářilo. To Alice Nellis natočila v zásadě „hodnou“ pohádku, v níž namixovala odvahu, lásku, zlobu, nadutost, nenávist a tajemství tak, že vyklenou dramatický oblouk, který neděsí svojí ponurostí, ale oslovuje zvláštní autenticitou, jako bychom se dívali na skutečný (a nikoli pohádkový) příběh.

A tak jsme svědky toho, jak hodná čarodějka Gabriela nabonzuje dceři vesnického pekaře Bohdance tutlané rodinné tajemství a vyšle ji na záchrannou misi. Rodinná kletba může být zlomena a její bratři zachráněni, ale musí si to odmakat, a navíc u toho nesmí ani muknout. Ale Bohdanka je silné děvče, ostatně jako všechna „děvčata“ v tomhle genderově polarizovaném příběhu, kde dominují ženské party a chlapi jsou buď arogantní blbci, kteří tvrdí, že ženský jsou jako koně, nebo manipulovatelné nuly anebo alespoň přechodně koktají. Ale bez nich to nejde, takže když Bohdanka narazí na prince Bartoloměje (hodný, zamilovaný, dobrosrdečný) a Norberta (zlý, vilný, sobecký), je každému jasné, že tohle setkání je osudné.

Pocta klasickému pohádkovému žánru

Čtyři roky příprav a téměř padesát milionů se na konečném výsledku pozitivně podepsaly. Alice Nellis (Ene Bene, Výlet, Tajnosti) tak mohla natočit poctivou a neošizenou pohádku, z níž je patrné, že si to užívali i všichni na place. A tenhle pocit je naštěstí přenosný. Její Krkavci jsou zábavní i dramatičtí, vtipní i dojemní, milí a nezadržitelně směřující k očekávanému pohádkovému happy endu, kde čisté dobro zasloužené převálcuje temné zlo.

Jak bývá jejím zvykem, scénář si Alice Nellis napsala sama, tentokrát na motivy pohádky Boženy Němcové. Napsala ho nejen s respektem ke známé předloze, ale nevyhýbala se ani dílčím zásahům do děje a rozestavení postav, které filmovému tvaru prospěly (kdyby tak neučinila, neuviděli bychom třeba slizkou studii intrikářské královny Sabiny Remundové, což by byla rozhodně škoda).

Sedmero krkavců / Martha Issová
Zdroj: ČT24/Bohemia MP

A také tu režisérka potvrdila, jak ráda obnovuje spolupráci s herci, s nimiž už má něco odtočeno. Martha Issová sice není právě dospívající děvče, ale je mile sveřepá a věrohodná, možná i proto, že i fyzicky náročné sekvence ustála vlastními silami. Jako němá tvoří kontrastní pár s koktavým princem Lukášem Příkazkým, zezadu jim mydlí schody namachrovaná královna Sabina Remundová a klidnou sílu představuje čarodějka Zuzana Bydžovská.

Pohádkové jsou i exteriéry slovenských hor, do nichž je přesně zasazený hrad Zvíkov, a to vše, kolorované zajímavým soundtrackem Vašo Patejdla, má tu správnou pohádkovou atmosféru, zarámovanou pohádkovým vizuálem kameramana Matěje Cibulky. Dramatické momenty jsou místy docela brutální (smrt na hranici nebo novorozeně svržené z hradeb), ale jsou citlivě vyvažovány nadhledem a vtipem. Triky jsou funkční a nepřebouchnuté.

Jisté filmařské řemeslo je v případě Nellis samozřejmostí a také tu znovu dokazuje, že je stejně dobrá režisérka jako scenáristka. Sedm krkavců je milé pohádkové pohlazení, které přilétlo, aby nám udělalo dobře. Řekl bych, že se mu to hodně podařilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Eurovize znovu „objevuje“ národní jazyky

Posledních dvacet let je Eurovize spojována především s písněmi v angličtině. Ne vždy tomu tak ale bylo. Soutěž stojí na reprezentaci různých kultur a hudebních tradic evropských zemí, a zpočátku proto všechny zúčastněné státy vystupovaly ve svých národních jazycích. O tom, jak se jazyková „krajina“ na Eurovizi v průběhu desetiletí měnila, napsal pro kulturní projekt Artillery novinář Suspilne Culture Vinston Von.
před 2 hhodinami

Svět knihy se věnuje krimi, přivítá nobelistu Gurnaha či dříve vězněného Sansala

Začíná mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha. Dorazí nositel Nobelovy ceny Abdulrazak Gurnah nebo donedávna vězněný Boualem Sansal. Hlavním tématem je Historie a Evropa, program se soustředí také na krimi. Svůj stánek má na pražském Výstavišti i Edice ČT.
před 3 hhodinami

NS: K organizaci živé produkce je nutný souhlas nositelů autorských práv

Nejvyšší soud vyložil rozhodnutí o tom, koho lze považovat za provozovatele živého provedení díla podle autorského zákona. Podle rozhodnutí musí mít faktický organizátor živé kulturní produkce souhlas nositelů autorských práv, jinak odpovídá za neoprávněné užití díla a je povinen vydat bezdůvodné obohacení. Rozhodnutí souvisí se sporem o produkci Divadla Járy Cimrmana a potvrzuje úspěch Filipa Smoljaka, jehož otec Ladislav je spoluautorem her.
před 5 hhodinami

VideoPadesát let po operaci v Entebbe o ní vychází česky kniha Ida Netanjahua

Jonatan Netanjahu velel coby třicetiletý podplukovník riskantní operaci, při níž v roce 1976 elitní izraelské komando Sajeret Matkal zachránilo 102 ze 106 židovských rukojmí z ugandského letiště v Entebbe, kde zároveň zlikvidovalo všech sedm palestinských a německých teroristů, kteří je unesli. Sám při tom přišel o život. O svém bratru Jonatanovi napsal izraelský veterán a spisovatel Ido Netanjahu knihu, která nyní vychází v češtině pod názvem Joniho poslední bitva. S nejmladším z bratrů Netanjahuových, který v knize slavnou operaci popisuje díky desítkám sesbíraných svědectví minutu po minutě, mluvil pro Horizont ČT24 Jakub Szántó.
před 16 hhodinami

Peníze, vandalství, či sekta? Motiv krádeže lebky svaté Zdislavy je nejasný

Lebka svaté Zdislavy byla v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí uložena téměř sto dvacet let, než ji neznámý pachatel v úterý ukradl. Církevním představitelům a znalcům sakrálního umění není příliš jasné, co mohlo někoho k takovému činu vést. Mluví každopádně o ztrátě relikvie s velkou duchovní a historickou hodnotou.
před 21 hhodinami

Režisérek v hlavní soutěži festivalu v Cannes přibývá, letošní ročník ale zaostává

O Zlatou palmu se letos uchází pět režisérek z celkem dvaadvaceti vybraných filmů. Jejich zastoupení v soutěži přitom v posledních dvaceti letech stabilně roste.
před 23 hhodinami

VideoFestival „zušek“ opět povolal na úvod Rytíře talentu

Koncert s názvem Rytíři talentu nadačního fondu pěvkyně Magdaleny Kožené ve Španělském sále Pražského hradu zahájí desátý ročník ZUŠ Open. Na pódiu se představí na tři stovky mladých hudebníků, pěvců či tanečníků. Celostátní festival základních uměleckých škol nabídne do 1. června, tedy do Mezinárodního dne dětí, pod heslem ZUŠlechťujeme uměním stovky akcí. Výtěžek podpoří projekty propojující vzdělávání s uměleckou praxí pro sociálně slabé děti. Přímý přenos zahajovacího koncertu odvysílá Česká televize.
včera v 10:29

Kresba, koláže i 3D mloci. Čeští tvůrci představili vznikající filmy

Liberecký Anifilm přiblížil trojici vznikajících celovečerních filmů využívajících animaci. Režisér Aurel Klimt volně adaptuje román Karla Čapka Válka s mloky kombinací hrané akce, 2D i 3D animace. Kreslený film Noční tramvaj režisérky Michaely Pavlátové bude sledovat stárnutí dříve vynikající řidičky tramvaje Boženy a její vztah s vnučkou. A autorka oceňovaného krátkometrážního filmu Milý tati Diana Cam Van Nguyen ve svém celovečerním debutu Mezi světy pracuje se střetem české a vietnamské kultury.
včera v 07:03
Načítání...