Cenu pro mladé architekty dostali Češi a Portugalci

Praha - Ceny v soutěži pro mladé a začínající architekty Architect Award ABF 2009 dostala dvě česká architektonická studia a jeden tým z Portugalska. Dvě kategorie soutěže oceňují studie, třetí se věnuje realizacím. Právě v ní dostali hlavní cenu portugalští architekti ze studia Embaixada za svou rekonstrukci průmyslového objektu v městě Tomar na dům s kavárnou, výstavními prostory a ubytovacím zařízením pro umělce.

Výsledky soutěže vyhlásili pořadatelé v úterý 22. září na galavečeru u příležitosti zahájení mezinárodního stavebního veletrhu For Arch. Se třemi hlavními cenami je spojena odměna vždy 50 000 korun.

Rekonstrukce průmyslového objektu v portugalském Tomaru je podle pořadatelů vynikajícím příkladem transformace při zachování historické stopy původní urbánní struktury. Železobetonová vestavba dělí vnitřní prostor objektu na veřejnou část - místo kontaktů a potkávání lidí a privátní část sestávající z ubytovacích zařízení pro pozvané umělce.

Cenu v kategorii studie - školní práce získalo dílo Muzeum kubánských uprchlíků v Miami od architektonické kanceláře 2arch.com. Porotě se líbil „silný koncept řešení muzea, jehož hlavním 'exponátem' je otevřený horizont moře“. Muzeum tvoří zastřešené molo jako přístav i most vedoucí ke svobodě, muzeum uprchlíků jako ruka nabídnutá tonoucímu. Porotci ocenili jasné a čitelné dispoziční řešení, práci se světlem i mořským příbojem; projekt má podle nich silný vnitřní příběh.

Cenu v kategorii studie získala mateřská škola na střeše provozní budovy Národního divadla od autorů Martina Prokše a Marka Přikryla. Podle poroty projekt vyniká koncentrovanou a bohatou invencí, a ačkoliv bude stěží kdy realizován, přináší do tvůrčího diskursu o současné architektuře Prahy radost a hravost. Navazuje na typ atriové školky a rozvíjí úsporný koncept modulární výstavby. „Inteligentně zlehčuje těžkopádnost výrazu Pragerovy Nové scény,“ uvedla porota.

Za revitalizaci Spolkového domu ve Slavonicích si odnesli mimořádnou cenu Nadace Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových pro studenty v kategorii studie Štěpán Valouch a Jiří Opočenský. Dostali odměnu 25 000 korun. Za bydlení ve věžovém domě v Praze Holešovicích dostal cenu poroty Tomáš Král.

Soutěž chce pomoci najít studentům a mladým architektům do 33 let místo na současné architektonické scéně, přiblížit veřejnosti soudobou architekturu a přilákat mladou generaci ke studiu architektury. Chce také porovnávat práci a kvalitu mezi studenty a absolventy jednotlivých škol z různých zemí. Kromě sedmi vysokých škol v ČR, kde se architektura studuje, se letos přihlásili i studenti z Finska a Rakouska. Do soutěže se přihlásilo 73 prací.

Muzeum kubánských uprchlíků, Miami FL
Muzeum kubánských uprchlíků, Miami FL
Více fotek
  • Muzeum kubánských uprchlíků, Miami FL zdroj: Architect Award http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1130/112960.jpg
  • Mateřská škola na střeše Provozní budovy Národního divadla zdroj: Architect Award http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1130/112946.jpg
  • Revitalizace Spolkového domu ve Slavonicích zdroj: Architect Award http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1130/112943.jpg