Harmonikový kocour, pískací zvířátka - vzpomínka na Libuši Niklovou

Praha - Gumová nafukovací zvířata a pískací harmonikové figurky, s nimiž mají mnozí třicátníci a čtyřicátníci spojené své dětství, připomene výstava nazvaná 200 dm3 dechu. Tvorbu designérky Libuše Niklová (1934-1981) si budou moci prohlédnout návštěvníci Uměleckoprůmyslového muzea v Praze od 1. dubna do 6. června. Autorem instalace je Petr Nikl. Další výstava, v níž vzpomíná na svoji matku, bude k vidění v letohrádku Hvězda.

„Maminka pracovala s éterickým materiálem jako je vzduch; proto se design tak liší od hraček třeba ze dřeva nebo z kovu. Duší té hračky je vzduch, váš dech,“ říká syn Niklové, též známý výtvarník Petr Nikl. Nikl nyní připravil výstavu svých obrazů, kreseb a loutek inspirovaných matčinou tvorbou. Jeho výstava Dialog s maminkou začne 1. dubna v letohrádku Hvězda a potrvá do konce května.

Ikonou mezi hračkami Libuše Niklové je černý harmonikový kocour, známé byly ale také nafukovací hračky, které sloužily i jako sedací nábytek pro děti. Výstava měla počátkem roku premiéru v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, kde se setkala s velikým diváckým úspěchem. „Tradiční tady byla spíš dřevěná hračka -´správná, kvalitní hračka je z přírodních materiálů, ze dřeva, z textilu´. Ale ona dokázal dát kvalitu té ´správné hračky´ výrobku z umělé hmoty,“ připomíná ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

0Libuše Niklová začínala s malými gumovými pískacími postavičkami a zvířátky, které tvořila v 50. a 60. letech pro výrobu v Gumotexu Břeclav. Její jméno je však spjato především s firmou Fatra Napajedla, v níž v letech 1963 až 1981 přivedla na svět řadu nápaditých hraček. První byl harmonikový kocour. Hračky se přestaly vyrábět proto, že obsahovaly ftaláty. Nová série buvolů už je ale z folií bez ftalátů, na výstavě je bude možné zakoupit, zatím ale mají certifikát jen jako upomínkový předmět, nikoli hračka. Fatra slíbila vyrobit také sérii žiraf a slonů.

Název projektu 200 dm3 dechu odkazuje na roli vzduchu ve výtvorech designérky. Tento fenomén podtrhuje instalace výstavy, již Petr Nikl vystavěl z transparentních nafouklých kostek a míčů. Výstava představuje 70 procent hraček, které Niklová navrhla. Některé se nezachovaly, vyčerpávajícím způsobem ale všechny připomíná publikace z nakladatelství Arbor Vitae.

Petr Nikl
Petr Nikl
Více fotek
  • Petr Nikl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1539/153894.jpg
  • Libuše Niklová autor: ČT24, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1539/153884.jpg
  • 200 dm3 dechu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1539/153890.jpg