Meruněk bude v Evropě nejméně od roku 2003, ceny půjdou nahoru

Letošní sklizeň meruněk v Evropě bude především kvůli jarním mrazům nejnižší za posledních 17 let. Bude to znamenat jejich zdražení, a to i na pultech českých obchodů. V Itálii, která je největším evropským pěstitelem meruněk, by se sklizeň měla meziročně propadnout téměř o 60 procent na 136 tisíc tun. Mrazy zdecimovaly i úrodu meruněk v Česku, uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Meruňky jsou podle něj prvním ovocným druhem, u kterého má Evropa hotový odhad sklizně. „V hlavních pěstitelských zemích by letos měla sklizeň meziročně klesnout o 37 procent na 402 tisíc tun z loňských 640 tisíc tun. V porovnání s pětiletým průměrem to představuje propad o 29 procent. Vedle Itálie budou mít pokles i Francie a Španělsko,“ řekl Ludvík. Kromě mrazů poškodilo v některých oblastech stromy i krupobití.

„Meruňky tak budou letos zcela jistě za jinou cenu, než byli lidé v minulých letech zvyklí. Nedá se počítat s tím, že v marketech budou v akcích za 25 korun za kilogram,“ řekl Ludvík. Podle serveru www.kupi.cz nyní běžně stojí kilogram meruněk 82,30 koruny. V řetězcích Kaufland, Billa a Lidl se podle jejich akčních letáků prodával kilogram meruněk za cenu od 55 do 80 korun.

V Česku se na meruňkách podepsal mráz

V Česku letošní úrodu meruněk zničily mrazové vlny z března a dubna. Sklizeň by se mohla podle Ludvíkova odhadu pohybovat na úrovni 20 až 30 procent normální sklizně, což pro ovocnáře znamená ztráty na úrovni 50 milionů korun.

Loni a předloni se meruněk v Česku sklidilo asi dva tisíce tun, což představuje na evropské produkci podíl 0,4 procenta. Ceny meruněk na českém trhu se tak řídí cenami v Evropě. Ukázalo se to před několika lety, kdy v Česku meruňky pomrzly. Ovocnáři, kteří tehdy do jejich záchrany před mrazy investovali, stejně nic nevydělali. „Nakonec meruňky prodávali za 15 až 20 korun, protože z Itálie, kde byla nadprodukce, se sem vozily za 12 korun za kilogram,“ uvedl Ludvík.

Letošní mrazové vlny poškodily i další ovocné druhy, zejména peckoviny jako švestky, třešně a višně. Odhady vyčíslení škod z mrazů na ovoci by měli mít ovocnáři v červnu.